Lampy UV zamiast chloru

OBORNIKI. Od roku na małym basenie na obornickiej pływalni działają lampy UV, które podobnie jak ozon pozwalają zmniejszyć dawkę chloru stosowanego do ochrony wody przed bakteriami, a tym samym przyczyniają się do polepszenia jej jakości. Kolejne nowe lampy będą montowane tym razem na dużym basenie. Taką decyzję podjęli po ostatniej wizycie w Centrum Rekreacji burmistrz Tomasz Szrama oraz prezes PWiK Tomasz Augustyn.
Włączenie tego procesu w układ technologiczny oczyszczania wody basenowej pozwala na stosowanie mniejszych dawek chloru w końcowym etapie jej dezynfekcji i redukcję stężeń związków chloroazotowych. Metoda dezynfekcji z zastosowaniem promieniowania UV polega na naświetlaniu wody przepływającej przez cylindry, w których umieszczone są lampy emitujące promieniowanie ultrafioletowe o odpowiedniej mocy.
Urządzenia UV montowane są w obiegu wody basenowej po przejściu jej przez filtry i przed wpłynięciem jej do wymienników ciepła oraz przed miejscami dozowania preparatów chemicznych. W instalacjach basenowych zastosowane będą lampy multifalowe.
– Do zalet wynikających ze stosowania lamp UV należą m.in. duża skuteczność niszczenia bakterii, krótki czas kontaktu, znikoma ilość niepożądanych ubocznych produktów dezynfekcji, stosunkowo małe gabaryty lamp UV i łatwy ich montaż oraz możliwość zmniejszenia ilości związku chloru dodawanego do wody w celu przeprowadzenia dezynfekcji końcowej – wyjaśnił prezes Tomasz Augustyn. W planowanym przestoju technologicznym, który zaczynie się w terminie od 3 do 11 września zostaną wykonane również prace związane z fugowaniem szpar i wymianą uszkodzonych płytek w miejscach, które wymagają remontu. Wszystkie zaplanowane prace inwestycyjne mają być wykonane do końca tego roku.

Podobne artykuły