Działkowicze z Dobrzyckiego świętowali dożynki

Działkowicze z Dobrzyckiego świętowali dożynki

OBORNIKI. Oba obornickie rodzinne ogrody działkowe to łącznie 670 pięknie utrzymanych działek, miejsc do rekreacji i realizacji ekologicznego hobby, nie mówiąc już o pożytkach, a są z nich zbierane co sezon tony warzyw i owoców. W minioną sobotę na ogródkach świętowali działkowicze z ROD im. Majora Dobrzyckiego, ogrodu należącego do najpiękniejszych i najlepiej utrzymanych w kraju, zdobywającego liczne nagrody, wyróżnienia i pochwały.
Ponad 100 działkowiczów, z prezesem Janem Molskim na czele, odwiedził poseł na Sejm RP Krzysztof Paszyk, burmistrz Obornik Tomasz Szrama oraz prezesi z zaprzyjaźnionych ogrodów działkowych, by razem świętować dzień działkowca.
Jan Molski, od dziesięciolecia piastujący funkcję prezesa, podsumował miniony rok, podkreślając ogrom prac włożonych w nowy statut, nowy regulamin ogrodu i nowy układ geodezyjny w związku ze zleconym pomiarem działek. Z powodu budowy ronda przy ulicy Czarnkowskiej ROD im. Majora Dobrzyckiego straci 76 metrów kwadratowych powierzchni – a rekompensatą będzie – powiedział Tomasz Szrama – bezpieczna, jasna i gładka droga rowerowa z centrum miasta, wprost pod bramę waszych ogrodów.
Prezes Molski był krytyczny wobec braku segregacji śmieci przez niektórych działkowiczów, groził czterokrotnie większą opłata za ich wywóz dla wszystkich i proponował założenie monitoringu.
Ten mieliby sfinansować z podniesionych składek sami działkowicze. Tu znów Tomasz Szrama zwrócił się do prezesa z prośbą o niezwiększanie danin działkowcom, obiecując pokrycie wydatku z kasy miasta, za co odebrał od zebranych ogromne brawa.
Na koniec Jan Molski pochwalił działkową brać za dbałość o ogrody, pracowitość i zaangażowanie, a lista wyróżnionych była bardzo długa. Na wniosek komisji konkursowej związek działkowców odznaczył srebrną odznaką: Jerzego Ciszaka, Bolesławę i Bernarda Fiedorowiczów, Eugeniusza Michalika, Stefanię Ratajską, Aleksandrę i Tadeusza Suberlak, Zbigniewa Sudoła i Floriana Tecława.
Złotą odznakę zasłużonego działkowca otrzymali z rąk burmistrza, prezesa i skarbnika związku: – Anna Krzyżaniak oraz Zdzisław Zbierski. Działkowe święto plonów było okazją do wyróżnienia i nagrodzenia zwycięzców konkursów na najpiękniejsze ogródki. Otrzymali je: Ewa i Krzysztof Adamczakowie, Bożena i Leszek Biedni, Urszula i Leon Ciesiółkowie, Grzegorz Fąferek, Ewa i Bogdan Gabryelscy, Marek Gajer, Nina i Zdzisław Gładeccy, Małgorzata i Gabriel Gryniowie, Dorota Mańczak, Jolanta i Andrzej Piaścikowie, Anna i Jarosław Strzałkowie oraz Michał Wentland.
Było też osobne podziękowanie wraz z kwiatami, okolicznościowym wierszykiem i dyplomem dla burmistrza Szramy za opiekę nad działkowcami, wspieranie ich potrzeb i zagwarantowanie trwałości ich ogrodów, które ogrodami zostaną na zawsze. Podczas gdy zebrani na placu działkowcy bili panu Tomaszowi brawa, on sam lekko zażenowany przyznał: Nie robię niczego nadzwyczajnego, a opieka nad ludźmi tak pięknymi i pełnymi pasji jest nie tylko dla mnie obowiązkiem, ale i potrzebą serca oraz wielką przyjemnością.
Na wyrazy sympatii mógł liczyć też poseł ziemi obornickiej Krzysztof Paszyk, który chwalił stan ogrodów i gratulował zebranym ogromu pracy, której efekty tak cieszą oczy.
Podziękowań tego wieczoru było więcej, a kolejne otrzymał wieloletni gospodarz terenu i parę innych osób ze szczególnym wkładem w wygląd i stan ROD im. Majora Dobrzyckiego, jako się rzekło, jednego z najpiękniejszych w kraju.
Obserwując działkowiczów można było odnieść wrażenie, że są jedną wielką rodziną. Gdy część oficjalna przeszła w część biesiadną, siedli wspólnie do stołów przy talerzu pysznej grochówki ufundowanej im przez obornicki magistrat, przy płodach ze swych ogrodów, cieście i muzyce jednego z działkowców, Czesława Karolczaka. Były opowieści, sąsiedzkie pogaduchy, porady i wspomnienia. Potem nadszedł czas na wieczorek taneczny, a atmosfera tego dnia była niczym ogrody, które były równie piękne jak sobotnia pogoda.

Podobne artykuły