Eksperymenty, nauka, wrażenia

Eksperymenty, nauka, wrażenia

RYCZYWÓŁ. W poniedziałek i wtorek pojawił się w Ryczywole naukobus pełniący rolę mobilnego laboratorium, stwarzającego szansę zobaczenia i dotknięcia ponad 20 eksponatów przygotowanych i obsługiwanych przez zespół animatorów z Centrum Nauki Kopernik.
20 takich mobilnych stacji badawczych i trzech edukatorów, z mnóstwem zagadek naukowych w zanadrzu, wyjechało do małych miejscowości w całej Polsce, a jeden z nich trafił właśnie do Ryczywołu. Animatorzy z Centrum Nauki Kopernik urządzili się w sali widowiskowo-sportowej i zaprosili do oglądania oraz eksperymentowania, udowadniając, że nauka może zachwycać, budzić ciekawość, bawić i wciągać.
Możliwość zdobycia wiedzy i eksperymentowania ściągnęła wiele dzieci i dorosłych. Wystawa zatytułowana „Eksperymentuj” zawierała wiele eksponatów, w tym: wirujące krzesło, silny jak serce, łamigłówki, znikające kolory, zawieszoną piłkę, trójkąty i kwadraty. Największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszył się „człowiek układanka” oraz „kula plazmowa”.
W pierwszym przypadku było to to wnętrze ludzkiego korpusu z wyjmowanymi organami, które można było zdemontować i po obejrzeniu zamontować na powrót. W drugim przypadku było to urządzenie z charakterystyczną szklaną kulą, wypełnioną tlenem, bądź odpowiednią mieszanką gazów, wewnątrz której wiją się wstęgi wyładowań elektrycznych pierścieniowych. 
Chętni do eksperymentowania przybywali indywidualnie i w grupach. Przyjeżdżały całe wsie, jak na przykład Lipa. Była zabawa, była nauka i dobrze spędzony czas, podczas którego można było przy okazji zwiedzić salą widowiskowo-sportową i poznać jej walory.

Podobne artykuły