Dwa puchary Maksymiliana Obsta

Dwa puchary Maksymiliana Obsta

PARKOWO. Tym razem są to puchary przywiezione ze Słomczyna, które uzyskał za zajęcie trzeciego miejsca w serii wyścigów kartingowych Rotax Poland oraz drugiego miejsca w serii Nordic.
W klasyfikacji generalnej zawodów Maks zajmuje drugą pozycję w Polsce, zaś w wyścigach Nordic jest liderem. Przed startem w czwartej serii wyścigów Rotax Poland, 10-latek z Parkowa trenował pod czujnym okiem Cash van Belle, inżyniera z Praga Karts, który jest producentem podwozia gokarta, na którym jeździ aktualnie Maks. W kwalifikacjach miał drugi najlepszy wynik w tzw. czasówce. W pierwszym biegu Maks dojechał na metę jako drugi i z tej pozycji startował w kolejnym wyścigu. 
– Wszystko zapowiadało się dobrze, ale w drugim biegu przedobrzyłem. Obróciło mnie, po czym wjechało we mnie trzech innych zawodników – relacjonował Maksymilian, dodając: Wróciłem na tor na pozycję 31 i pomimo tego, że jechałem na skrzywionym podwoziu, ze skrzywioną zwrotnicą, tylną osią i końcówką drążka i w dodatku z jednym kołem w powietrzu, to wyprzedziłem jeszcze trzech zawodników. 
Dzięki staraniom mechanika i producenta podwozia już na drugi dzień kart Maksa był sprawny i gotowy do wyścigu. W niedzielę w przedfinale parkowianin startował z 13 pozycji. – Głównym celem było odrobienie straty i powrótdo czołówki wyścigu – opowiadał Maksymilian. 
Udało mu się odrobić sześć pozycji, a następnie w finale pięć kolejnych. Tym sposobem kartingowiec ukończył serię na drugim miejscu. Po podliczeniu punktów zapewniło mu to trzecie miejsce na podium.

Dodatkowo Maks jechał jeszcze w superfinale Nordica, gdzie zajął drugie miejsce. Miał spore szanse na wygranie tego wyścigu, jednak dublowany zawodnik uniemożliwił mu wyprzedzenie lidera. – Bardzo dziękuję wszystkim osobom, dzięki którym ten sukces był możliwy. Dzięki ustawieniom mojego mechanika Jurka miałem najlepsze czasy we wszystkich wyścigach, prócz jednego. Dziękuję również Cashowi Van Belle, Praga Carts, szefowi Teamu Bambini, moim bliski oraz wszystkim kibicom – powiedział Maksymilian Obst. 
Pomimo młodego wieku, ma on już spore doświadczenie w wyścigach kartingowych. Swoją przygodę z tym sportem rozpoczął mając zaledwie sześć lat. Tylko w ubiegłym sezonie zdobył wicemistrzostwo Polski oraz udało mu się wygrać nieoficjalne Mistrzostwa Europy w Austrii. Do swoich największych sukcesów zalicza jednak zajęcie czwartego miejsca w Mistrzostwach Świata w Portugalii, gdyż jest to najwyższe miejsce, jakie udało się zdobyć Polakom w historii w ciągu 20 lat startów w imprezie tej rangi.

Podobne artykuły