Oszuści przed marketem

POWIAT OBORNICKI. W poprzednim numerze opisaliśmy na przykładzie okradzionej staruszki z Obornik działanie oszustów oraz podaliśmy zasady, jak się przed podobnymi zdarzeniami bronić. Nie ma jednak tygodnia, by oszuści nie próbowali nowych sposobów wyłudzania pieniędzy.
Polski Związek Głuchych ostrzega przed nielegalnymi zbiórkami pieniędzy. Oszuści podają się między innymi za wolontariuszy Stowarzyszenia Regionalnego Głuchoniemych Dzieci i Inwalidów w Europie. Wyposażeni są w listy opatrzone m.in. znakiem inwalidy, logiem UE i nielegalnie zbierają pieniądze.
Uzyskaliśmy informację, że dwie młode kobiety przedstawiały się niedawno przed Galerią Młyńska jako się przedstawicielki fundacji związanej z głuchoniemymi. Obie zresztą udawały głuchonieme i zbierały lub próbowały zbierać pieniądze.
Policjanci przypominają, że choć zbiórka publiczna jest bardzo popularną metodą gromadzenia funduszy przez różnego rodzaju organizacje pozarządowe, może być przeprowadzona jedynie po jej uprzednim zgłoszeniu przez organizatora zbiórki i zamieszczeniu informacji o zgłoszeniu przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej na ogólnopolskim elektronicznym portalu zbiórek publicznych. Funkcjonariusze apelują, by w sytuacji podejrzeń co do legalności zbiórki, natychmiast zgłaszać takie przypadki jednostce Policji lub pod numerem 997 albo 112.
Zdarzenia dotyczące nielegalnych publicznych zbiórek pieniędzy w zależności od sytuacji mogą wyczerpywać znamiona wykroczenia lub przestępstwa, zagrożone są karą grzywny lub nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Podobne artykuły