Stobnicki gigant

STOBNICA. Po naszym ostatnim artykule o zamku w Stobnicy który bez wątpienia czyni ziemię obornicką miejscem bardzo wyjątkowym, zadzwonił do nas jeden z czytelników, by powiedzieć, że – taki zamek to nic wielkiego, bo jest ich w kraju i na świecie wiele.
Zgoda, zamków jest na świecie wiele, ale ten stobnicki góruje nad nimi rozmiarem.
Jak wyliczyła Polska Grupa Infograficzna: Zamek budowany w Stobnicy będzie jednym z największych tego typu obiektów na świecie.
Plan budowli z dziedzińcami i obwodami murów tworzy prostokąt o wymiarach 187 na 92 metry. Dla porównania zamek na Wawelu (z pominięciem obwodu obronnego całego wzgórza) zajmuje teren o wymiarach „zaledwie” 135 na 130 metrów, a większa jest jedynie siedziba wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego w Malborku ze 130 razy 242 metrami
Dla porównania prawdziwy gigant, jakim jest Krak des Chevaliers, dawna siedziba joannitów w Syrii, zajmuje prostokąt o wymiarach 225 na 152 metry.
Zamek w Stobnicy nie ma też sobie równych w kraju pod względem wysokości wieży, która ma osiągnąć ok. 75-77 metrów, a ma prawo dojść nawet do 100 metrów.
Na Wawelu wieża ma 40 metrów, a w Malborku 56 metrów. Dominanta wspomnianego Krak des Chevaliers sięga 45 metrów.
Budowla w Stobnicy posiadać będzie własny kasztel z wieżą główną i osobnym dziedzińcem. Do tego należy doliczyć tzw. zamek średni i obwód zewnętrzny, imitujący pierwszą linię obrony.
W ten sposób wymieniając największe zamki Polski i świata, nie będzie można pominąć Stobnicy.

Podobne artykuły