Policja ostrzega obornickich seniorów – tym razem złodzieje okradli 96-latkę z Obornik

POWIAT OBORNICKI. Policja nieustannie odnotowuje kolejne przypadki oszustw i kradzieży, w których pokrzywdzonymi są osoby starsze. Trudniący się przestępczym procederem wchodzą do mieszkań wykorzystując podstęp. W tym celu proszą o wodę, oferują do sprzedaży różnego rodzaju towary, podają się za pracowników różnych instytucji, jak pracownik administracji osiedla, elektrowni, wodociągów czy choćby gazowni.
Przedstawiają się jako listonosz, policjant, pracownik opieki społecznej, pogotowia ratunkowego, itp. Powszechnym przykładem tego typu przestępstw jest oszustwo lub kradzież „na litość”. W ostatnim czasie niestety przekonała się o tym seniorka z Obornik.
Do zdarzenia doszło w godzinach popołudniowych 20 lipca. Przebywająca w swoim mieszkaniu 96-latka usłyszała pukanie do drzwi. Po drugiej stronie pojawiły się dwie młode dziewczyny w wieku ok. 20-lat, które zaoferowały do sprzedaży koc. Kobieta dała się namówić na zakup.
Chwilę później dwie nieznane osoby były już w mieszkaniu. Po przeprowadzeniu transakcji jedna z nich poprosiła o wodę. Pełna ufności i o dobrym sercu starsza pani nie była obojętna na powyższą prośbę. Zlitowała się nad potrzebującą. Wychodząc do kuchni zostawiła nieznajomych bez nadzoru. Gdy spełniła życzenie młode osoby wyszły z mieszkania.
Seniorka dopiero następnego dnia zorientowała się, że została okradziona. Gdy sprawdzono mieszkanie okazało się, że skradziono oszczędności i złotą biżuterię należącą do Oborniczanki.
Policja nadal poszukuje sprawców. Jednocześnie apeluje o ostrożność i rozwagę, aby nie wpuszczać nieznajomych do swoich domów.
Prosimy – jeśli mają Państwo w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby – rozmawiajcie z nimi na temat bezpieczeństwa w mieszkaniu – ostrzegajcie, że nigdy nie powinny wpuszczać obcych do domu i nie powinny dawać pieniędzy osobom nieznanym.
Co zrobić gdy ktoś obcy zapuka do drzwi?
• nie wpuszczaj obcych osób do domu,
• zanim otworzysz drzwi sprawdź przez wizjer lub przez okno – kto to?
• jeżeli obca osoba przedstawi się jako pracownik jakiejkolwiek instytucji, powinno żądać się pokazania stosownej legitymacji. Również telefonicznie można sprawdzić, czy dana instytucja wysyłała do nas swojego pracownika.
• w razie wątpliwości umów się na inny termin.
• nie wolno pozostawiać nieznanej osoby samej w otwartych drzwiach. Często oszuści proszą o sprawdzenie czegoś we wnętrzu domu – korzystając z naszej nieuwagi dokonują kradzieży.
• nie należy wpuszczać do domu sprzedawców, którzy oferują nam zakup przedmiotów niewiadomego pochodzenia po bardzo „korzystnych” cenach.
• postaraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów, np. wygląd nieznajomego, markę samochodu, jakim przyjechał, numery rejestracyjne.
• jeżeli straciliśmy na chwilę czujność i osoba, której nie znamy, znalazła się już u naszym domu, nie zdradzajmy się z informacją, gdzie przechowujemy swoje oszczędności.
• jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zastawiaj osoby nawet na chwilę samej, poproś sąsiadów o towarzyszenie podczas wizyty nieznajomego.
• nie przekazuj pieniędzy obcym osobom,
• w razie wątpliwości poinformuj pilnie policję (tel. 997) o każdej podejrzanej osobie.
Radzimy, aby zwracać szczególna uwagę na osoby, które odwiedzają nasze domy, szczególnie wówczas, kiedy są to osoby nam obce. Najlepiej nie korzystajmy z ich usług, bądź poprośmy sąsiada lub znajomego, aby był blisko nas w czasie takiej wizyty. Tylko dzięki ostrożności i przezorności możemy uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń.

Podobne artykuły