Służba zdrowia w gminie Rogoźno

ROGOŹNO. Jarosław Dolatowski, odpowiedzialny w gminie Rogoźno za zdrowie i współpracę z podmiotami diagnostycznymi przedstawił sytuację ochrony zdrowia w gminie i nie wszystkie informacje ucieszyły słuchaczy. Wśród tych dobrych wieści była ta, że – Co miesiąc pojawia się w Rogoźnie mammobus. Prowadzi się też badania prostaty. Te będą powtarzane. Gmina wspiera obornicki szpital. – W ubiegłym roku dotowaliśmy szpital kwotą kilkadziesiąt tysięcy na zakup skanera dla pracowni rentgenowskiej. W tym przeznaczyliśmy 25 tysięcy na zakup aparatu rentgenowskiego jezdnego.
Pojawił się jednak problem z badaniami ginekologicznymi kobiet, gmina nie ma zabezpieczonej tego rodzaju praktyki. Jak informował Dolatowski – Pisaliśmy do Pachciarz, (szefowa wielkopolskiego oddziału NFZ.), by taki kontrakt został zawarty. Ona obiecała nam konkurs w najbliższym czasie. W czerwcu burmistrz ponaglał, bo jest problem a lekarza nie ma, są pomieszczenia a kontraktu brak. Na sugestie rezygnacji od konkursu Agnieszka Pachciarz się nie zgodziła. Musi być konkurs, ale go wciąż nie ma. W gminie działają cztery podmioty stomatologiczne, liczba aptek się nie zmieniła.
Burmistrz Roman Szuberski dodał: Od paru lat jesteśmy gotowi lokalowo. Mamy gabinety. Dla chirurga, od pół roku pusty lokal dla ginekologa, kontraktów dla specjalistów jednak wciąż nie ma. Pachciarz obiecuje kontraktowanie, wydłużenie konkretów, my czekamy, puste gabinety przynoszą nam tylko straty. Są u nas gabinety wielu specjalistów, ale nie są objęte kontraktem NIZ, więc trzeba się tam leczyć odpłatnie. Mieszkańcy Rogoźna i gminy Rogoźno muszą jeździć do Wągrowca, Chodzieży, Poznania lub Obornik. To zła sytuacja patrząc na wielkość gminy.
Przedstawiciel NFZ Piła, Paweł Dominiak powiedział: Planujemy konkursy, do końca roku jakieś aneksy. Teraz robimy analizy, dopinamy, ale ja niczego zagwarantować nie mogę. Na jakie specjalności ma szanse gmina Rogoźno, to ciężko mi powiedzieć. Jak nie będzie specjalistów to się postaramy, ale niczego obiecać nie mogę.
Tak mętna odpowiedź przedstawiciela kasy chorych nikogo nie ucieszyła.
Urszula Bak reprezentująca struktury władzy powiatowej dolała puchar do beczki goryczy. – Przestał funkcjonować stomatolog w Parkowie. Jest, ale prywatny i płatny. Sytuacja z kontraktowaniem jest niedobra. NFZ nie ogłasza konkursów.
Po takich wieściach nikomu nie było do śmiechu. Sytuacja ochrony zdrowie w gminie Rogoźno dobra nie była, teraz uległa pogorszeniu.

Podobne artykuły