Problemy na budowie stobnickiego zamku

Problemy na budowie stobnickiego zamku

STOBNICA. Budowa zamczyska w Stobnicy nie obywa się bez problemów. Głównym wykonawcą inwestycji jest firma Nickel PTB. Ma wielu podwykonawców i niejeden z nich zdążył już popaść w poważne tarapaty finansowe.
Firmy budowlane, skuszone ogromnym kapitałem stojącym za inwestycją, porywały się nierzadko z motyką na słońce. W efekcie podwykonawcy przeżyli wielkie rozczarowanie. – Był taki moment, że z budowy odeszło ok. 100 ludzi – powiedział jeden z podwykonawców, który parę lat temu zbankrutował.
Wycofały się głównie firmy murarskie. Fachowców wcale niełatwo było znaleźć, choćby takich, którzy byliby w stanie wznieść sufity z łukami w stylu gotyckim. Pracownicy partaczyli robotę, były przestoje i demontaże wykonanych wadliwie fragmentów.
– Straciłem na tym interesie ok. 125 tys. zł – ujawnia były podwykonawca. Nie ukrywa jednak, że po prostu dał się skusić potężnymi pieniędzmi, jakie spodziewał się zarobić. Szukał fachowców, ale ich nie znalazł. – Nikt nie miał doświadczenia przy wznoszeniu takich konstrukcji. Ja nie wiedziałem, w jaki sposób porządnie oszacować koszty, przez to straciłem. Kto zatem zarobił?
– Ludzie w okolicy żyli z tej budowy. Przecież tych wszystkich pracowników trzeba było wyżywić i gdzieś musieli spać – stwierdził nasz rozmówca.
Dymitr Nowak, jeden z właścicieli inwestora firmy D.J.T. przyznał w oficjalnym komunikacie, że: Biorąc pod uwagę, że obiekt jest bardzo wymagający, innowacyjny i trudny w realizacji, ideą inwestora było i jest nadal celowe wstrzymanie się z publikacją informacji o inwestycji, a także jej wizualizacji do czasu zakończenia realizacji.Architekt nie krył swoich obaw co do stopnia trudności, a wymagane normy jakościowe są bardzo wysokie.
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, który odwiedził budowę w miniony wtorek ocenił, że inwestycja przebiega zgodnie z pozwoleniem i nie stwierdził nieprawidłowości. Główny wykonawca zapewnia, że budowa jest już ukończona w 90 proc., a termin jej zakończenia to 2020 rok.

Podobne artykuły