Susza: część rolników bez wsparcia

GMINA OBORNIKI. Według komunikatu ministra rolnictwa wsparcie dla rolników, którym susza ograniczyła i to znacznie plony, ma dotyczyć tylko tych, którzy użytkują jedynie ziemie o bonitacji wyższej niż V klasa.
– Według ministra rolnicy, którzy wysiali lub obsadzili klasy V i VI zrobili to na własne ryzyko – twierdzi rolnik, prezes lokalnego PSL, sołtys i samorządowiec Andrzej Ilski. Klęska suszy dotknie niemal wszystkich obornickich rolników, a do tego znaczna ich część gospodaruje na glebach słabszych, klasy V i VI, bo takie gleby w gminie występują bardzo często.
Sprawdziliśmy tegoroczne plony u tych rolników, którzy już żniwowali. Rolnik gospodarujący w Popówku na ziemiach klasy II zebrał z hektara cztery tony zboża, choć rok temu w tym samym miejscu i tych samych zbóż zebrał dwa razy więcej.
Rolnik z Bąblińca zebrał z hektara zaledwie 400 kg zboża, więc jego zbiór nie pokrył nawet kosztów siewu i uprawy. Gospodaruje na słabszych glebach i informacja o ty, że nie otrzyma rządowej pomocy bardzo go zmartwiła. Najchętniej by sprzęgał swe grunty, ale i to mu rząd znacznie ograniczył.
Skutki suszy dotyczą nie tylko zbóż, ale i kukurydzy, która bez wody zaschła i nawet jeżeli popada, już nie będzie tak plonowała, jak zakładali rolnicy.

Podobne artykuły