Obywatelskie zatrzymanie pijanego Białorusina

Obywatelskie zatrzymanie pijanego Białorusina

CHRUSTOWO. W miniony czwartek, krótko po godzinie 17:00 kierujący samochodem marki BMW 37-letni mieszkaniec powiatu nakielskiego, jadąc z Szamotuł w stronę Obornik zauważył jadącego za nim osobowego Opla, którego kierowca nie zważał na obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Podczas manewru wyprzedzenia go na przejściu dla pieszych w miejscowości Chrustowo, kierujący Oplem niemalże zderzył się z prawidłowo skręcającym w lewo motorowerzystą. Rowerzysta upadł, cudem unikając potrącenia.
Kierowca BMW, widząc nieodpowiedzialne zachowanie kierowcy Opla, podjął próbę jego ujęcia. Udało się mu się go zatrzymać dopiero tuż przed wjazdem do Obornik. W trakcie rozmowy z niefrasobliwym kierowcą wyczuł od niego wyraźną woń alkoholu. Podejrzewając jazdę po pijanemu, uniemożliwił kierującemu Oplem dalszą jazdę, a następnie niezwłocznie powiadomił policję. Przybyły patrol zbadał stan trzeźwości zatrzymanego obywatelsko kierowcy, a przeprowadzone badanie potwierdziło podejrzenia zgłaszającego.
Alkomat wskazał w organizmie 43-letniego obywatela Białorusi ponad 1,4 promila alkoholu. W trakcie kontroli drogowej stwierdzono również, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdem.
Podejrzany za swoje nieodpowiedzialne zachowanie i jazdę „na podwójnym gazie” odpowie przed sądem. Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości zagrożone jest w Polsce karą do 2 lat pozbawienia wolności.
Policjanci podziękowali mieszkańcowi powiatu nakielskiego za obywatelską postawę i zatrzymanie pijanego kierowcy. Jego zdecydowana reakcja pozwoliła wyeliminować kolejnego kierowcę, który swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem na drodze stwarzał realne zagrożenie dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu drogowego.

Podobne artykuły