Klęska suszy w  obornickim rolnictwie

Klęska suszy w obornickim rolnictwie

POWIAT OBORNICKI. Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej informuje, że z uwagi na rozpoczynające się już żniwa i występującą klęskę suszy, rolnicy którzy w związku z tą klęską liczą na finansową pomoc, powinni zgłosić się z powodu powstałych szkód do urzędu gminy przed zbiorem uprawy. Zasadą procedury oszacowania zakresu strat jest bowiem lustracja uszkodzonej plantacji. Zgłoszenie szkody po zbiorze uprawy odbiera rolnikowi szansę na jakąkolwiek rekompensatę poniesionych strat. Z tego względu planując zbiór roślin warto upewnić się w urzędzie gminy, czy lustracja została już dokonana.
Członkowie komisji szacujących straty, jak i sami rolnicy, mają możliwość zapoznania się ze wszelkimi dokumentami związanymi z procedurą sporządzania protokołu oszacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej. Są one opublikowane na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego.
W gminie Oborniki wnioski należy składać w urzędzie miejskim, w biurze obsługi interesanta (parter) lub w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa pok. 237 (II piętro).
W raportach Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej dla powiatu wskazano wystąpienie suszy w uprawach zbóż jarych i ozimych, truskawek, drzew i krzewów owocowych. Najnowszy komunikat SMSR stwierdza zagrożenie suszą upraw rzepaku i kukurydzy w powiecie obornickim.

Podobne artykuły