Równanie piachu nie ma sensu?

GMINA RYCZYWÓŁ. Tegoroczna susza zamieniała drogi gruntowe w szlaki pustynne i jeżeli na niektórych były nierówności, teraz są one nie mniejsze, a na dodatek równanie ich jest jedynie przesypywaniem piasku z miejsca na miejsce za całkiem sporę pieniądze.
Sołtys Skrzetusza Marian Głów podziela tę opinię w całej rozciągłości: Nie równa się dróg gruntowych, kiedy jest tak sucho i pyliście. W Skrzetuszu źle to zrobili, bo koleiny zasypali suchym piaskiem i kiepsko to ubili walcem. Zawsze źle nam równano i o to mam żal. Wałują zbyt wąsko, powinni szerzej. Wydane na takie równanie pieniądze z funduszu sołeckiego, to pieniądze wyrzucone w błoto – powiedział sołtys i po chwili dodał: Chcieli nam nawet poprawić, ale ja nie chciałem, bo nie potrafią tego porządnie. Trzeba zmienić wykonawcę.
Tu trzeba zgodzić się z panem Marianem, bo równanie dróg w tak suchym czasie, to bezsensowne wyrzucanie pieniędzy w błoto, czy raczej w tej sytuacji w piach.
Sołtys Ryczywołu Ewa Knopczyk także tak myśli, jednak czasami jest z tym problem. – Pewien rolnik ma do mnie pretensje, że nie ma równania jego drogi. Ja mu tłumaczę, że jest na to zbyt sucho i piachu się nie ubije. On w odpowiedzi mi wykrzykuje, że to go nie obchodzi i trzeba równać. – Jak krzyczy to przyślij go do mnie, a szybko przestanie – zaproponował żartem Marian Głów, a wójt Renata Gembiak -Binkiewicz już całkiem serio zaapelowała do sołtysów, by – w takiej sytuacji, gdy równania są bezsensowne lub źle wykonane, dajcie znać, wykonajcie zdjęcie i prześlijcie do nas, a my będziemy interweniować.
Radny Łukasz Krzyśko zaproponował: Na suchej drodze zamiast równać dziury wysypać szlakę, a rolnik wyrówna to potem gratis. Koszt szlaki i równania jest podobny. Tu pan Łukasz miał zapewne rację, choć pomiędzy równą drogą choćby i gruntową, a ta wysypaną szlaką jest spora różnica, zwłaszcza gdy w gorący dzień zawieje wiatr.

Podobne artykuły