Zamiast dworca toi toie

Zamiast dworca toi toie

OBORNIKI. Do końca przyszłego roku ma ruszyć kolej metropolitalna z Poznania do Piły przez Oborniki i Rogoźno. Obecne tempo prac wskazuje na to, że termin będzie dotrzymany.
O ile szlak kolejowy i tabor zakupi wojewódzki urząd marszałkowski, o tyle kolej będą utrzymywać gminy, przez które kolej przejedzie. Obecnie trwają starania o to, aby do kolei metropolitalnej formalnie dołączyła gmina Rogoźno, bo to zmniejszy koszty wszystkich gmin. Największym kosztem będzie utrzymanie składów pociągów, a będą to 23 nowe składy. Urząd Marszałkowski już ostrzega, że nie dołoży ni grosza do funkcjonowania kolei.
Wciąż zmartwieniem władz Obornik jest wycofanie się kolei z obiecanej wcześniej budowy dworca.
Burmistrz Tomasz Szrama wyjaśnia: Już był gotowy projekt nowego dworca, były nawet przymiarki i PKP nagle się wycofały, tłumacząc się brakiem pieniędzy.
Polskie Koleje Państwowe informują, że mają do wybudowania w kraju 440 dworców, a wybudują ich zaledwie 130, w tym 60 do 70 do końca przyszłego roku. Tomasz Szrama udał się do stolicy na spotkanie z dyrektorem PKP odpowiedzialnym za dworce, by negocjować sprawę dworca w Obornikach. Uzyskał tyle, że dyrektor może zapisać Oborniki na 130 którejś pozycji, ale jednocześnie zaznaczył, że to i tak niczego nie zmieni, bo brak pieniędzy nie pozwoli wykonać nawet połowy zaplanowanych dworców. Burmistrz zaproponował w tej sytuacji sfinansowanie w 50% nowego dworca z budżetu gminy. – Czekamy na decyzję – powiedział Tomasz Szrama, dodając – obawiam się, że możemy na dłuższy czas zostać ze starym dworcem bez toalet, a zamiast tego nowoczesnego, obiecanego nam przez PKP staną toi toie.
Nie będzie też toalet na dworcu autobusowym. – Mając pisemną obietnicę nowego dworca kolejowego, nie zaplanowaliśmy ich na autobusowym -wyjaśnia burmistrz, nie kryjąc rozżalenia: Nasza gmina wzięła na siebie koszt budowy chodników i oświetlenia, a oni zrobili nas w konia. Mogą nam owszem przekazać teren, abyśmy sobie wybudowali dworzec sami. Mieliśmy niestety tylko porozumienie, a ono nie powoduje skutków prawnych.

Podobne artykuły