Samba na obczyźnie, czyli spotkania z Elizą Piotrowską

OBORNIKI. Poniedziałek upłynął w bibliotece publicznej pod znakiem spotkań z Elizą Piotrowską. Pisarka, która nie po raz pierwszy zawitała do Obornik, zaraziła czytelników prawdziwie południową energią i żywiołowością.
Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż Eliza Piotrowska od 2011 roku mieszka w Brazylii, a wcześniej przez kilka lat rezydowała we Włoszech.
Jak prawidłowo jeść spaghetti, dlaczego Pelagia Rzepa okazała się królową samby i kim był żołnierz bez munduru – odpowiedzi na te i inne pytania mogli usłyszeć uczniowie szkół podstawowych, którzy bardzo aktywnie uczestniczyli w porannym spotkaniu z autorką. Największe zainteresowanie wzbudziły opowieści o Cioci Jadzi, czyli przezabawnej bohaterce opowiadań Piotrowskiej. – Ciocia Jadzia to ja – twierdzi pani Eliza zapewniając, że w przygotowaniu są już kolejne części poczytnej serii. Sporo miejsca poświęciła też książce „Wojtek. Żołnierz bez munduru”, która niedawno otrzymała nagrodę Żółtej Ciżemki przyznawaną najpiękniejszym i najbardziej wartościowym polskim wydawnictwom dla dzieci i młodzieży. Pisarka kilkukrotnie powtórzyła, że wspaniale czuje się w murach naszej biblioteki, chętnie podpisywała książki i fotografowała się z czytelnikami.
Nie mniej serdeczne było popołudniowe spotkanie poświęcone debiutanckiej powieści dla dorosłych pt. „Obczyzno moja”, która ukazała się w 2017 r. Pomysł na książkę wziął się z podróżniczych doświadczeń bohaterki – będąc tysiące kilometrów od Polski łatwiej dostrzec nasze narodowe cechy, wady, zalety, udręki, radości i smutki. Eliza Piotrowska opowiadała zgromadzonym głównie o tym jak to jest żyć na walizkach, w transatlantyckim szpagacie między Brazylią a Polską. Zarówno książki dla dzieci, jak i powieściowy debiut wpisują się w literaturę pełną ciepła, humoru i pozytywnych wartości – dokładnie taką jaka jest ich autorka. Spotkania dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podobne artykuły