Nie chcą obniżyć pensji burmistrzom

POWIAT OBORNIKI. Kto może obniżyć pensję pracownikowi? Jego pracodawca. Kto jest pracodawca burmistrza? Jego wyborcy, reprezentowani przez radnych. Radni Obornik i Rogoźna podjęli decyzję o nieobniżaniu pensji burmistrzom, choć tego zażądał prezes partii rządzącej, a rząd podjął już w tej kwestii starania. Radni Ryczywołu jeszcze o obniżce poborów pani wójt nie rozmawiali.
– Co się stanie, jeżeli radni nie obniżą burmistrzom poborów? – zapytaliśmy sekretarza gminy Rogoźno i prawnika Marka Jagodę. Wedle jego wiedzy może interweniować wojewoda, ale jego działanie nie będzie skuteczne. Bowiem wojewoda nie ma uprawnień do ustalania poborów dla prezydentów, burmistrzów i wójtów. Wojewoda może wystąpić do sądu administracyjnego w sprawie poszanowania nowej ustawy PiS, ale kolejność działania właściwych w tej sprawie ustaw stawia go na pozycji przegranej.
W tej sytuacji pobory burmistrzów pozostają formalnie w rękach wyborców, reprezentowanych przez radnych, a prawo będzie je chronić.
Z obecnych poborów mogą zrezygnować sami burmistrzowie. I tak właśnie postanowił Tomasz Szrama. Zwrócił się do rady z prośbą o obniżenie mu zarobków. Prośbę motywował względami etycznymi. – Muszę obniżyć pobory mojego zastępcy, a nie mogę pogodzić się z tym, że sam pozostanę przy obecnych poborach, to nie byłoby w porządku wobec Piotra Woszczyka – powiedział w rozmowie z naszą redakcją.

Podobne artykuły