Susza: groźne pożary w całym regionie

Susza: groźne pożary w całym regionie

POWIAT OBORNICKI. Okres upałów dał się we znaki szczególnie strażakom. 28 maja krótki po godzinie 7 rano zapłonął stóg w miejscowości Dąbrówka Ludomska. Przybyli druhowie z OSP Rogoźno i pożar ugasili.
Tego samego dnia około godziny 14 zapłonęła ściółka leśna w miejscowości Ludomy. Ostatecznej przyczyny zapłonu jeszcze strażacy nie ustalili, ale wysoka temperatura z pewnością sprzyjała zajęciu się ścioły. Strażacy ugasili pożar i zabezpieczyli teren.
Ledwie skończyła się akcja a już wezwano ich do gaszenia podkładów kolejowych, które paliły się na wagonowej platformie. Pożar miał miejsce w pobliży dworca w Obornikach a ratowali wagon strażacy z OSP Parkowo i OSP Ocieszyn oraz dwa zastępy z zastępy JRG Oborniki. Przyczyna zapalenia się podkładów jest obecnie badana a nie wyklucza się podpalenia.
Ledwie dobiegła godzina 18 a już strażacy musieli ruszyć do Nowołoskońca. Płonęło tam pół hektara lasu. W tym przypadku rozwojowi pożaru także służył upał, bowiem leśne podłoże miało wilgotność w okolicach 10%, czyli suchej kartki papieru. W likwidacji żywiołu brały udział jednostki OSP z: Nowołoskońca, Dąbrówki, Parkowa, Ocieszyna, Kiszewa i Nieczajny a także dwa zastępy z JRG Oborniki.
O takich drobiazgach tego dnia jak usuwanie gniazda os czy usuwaniu przewróconego drzewa na skrzyżowaniu ulic Staszica i Łopatyńskiego w Obornikach już nawet wspominać nie warto.

Podobne artykuły