Komisja ławeczkowa

OBORNIKI. Jedną z inicjatywy Obornickiej Rady Seniorów jest ławeczka w każdym miejscu, gdzie osoba starsza czy zmęczona mogłaby przysiąść i odpocząć. Ławeczek potrzeba sporo, burmistrz Tomasz Szrama już zgodził się je ustawić, zlecając jednak seniorom wskazanie miejsc optymalnych.
Tak powstała „komisja ławeczkowa”, która przeszłą po Obornikach długie kilometry, wskazując miejsca optymalne do ustawianie ławeczek. W tej samej sprawie zabrał też głos pan Jarosław, przemierzający każdego dnia ulicą Kubiaka trasę Oborniki-Słonawy. Jego zdaniem: To dobry pomysł, by na Kubiaka także stanęły ławeczki. Trzeba się tylko zastanowić w jakiej części? Sadzę że na początek na starym oświetlonym odcinku od ul. Czarnkowskiej do skrzyżowania PEC. Najlepiej gdyby ustawić je tuż pod latarniami, bo inaczej wandale szybko się nimi zajmą. Co do ławeczek w dalszej części leśnej, byłbym póki co ostrożny, wg mnie nie przetrwają próby czasu. Nawet gdyby wykonać je tylko z metalu, to pewnie zainteresują się nimi „złomiarze”.
A teraz najważniejsza sprawa: pod mocowania ławeczek należałoby wylać punktowe szklanki. Muszą być cofnięte, nie mogą być zainstalowane w obecnej linii, gdyż powstanie kolizja z obecnym ruchem na ścieżce oraz z kombajnem do utrzymywaniem czystości a przypominam że kombajn ten niszczy pachołki oddzielające część jezdni od drogi rowerowej.
Na koniec może warto zastanowić się nad fundacją ławeczkową, rodem z wysp brytyjskich i paru innych krajów. Tam osoby, rodziny, a czasem instytucje fundują ławeczki, w zamian za umieszczenie na nich tabliczki z nazwiskiem lub firmą fundatora. W ten sposób fundatorzy przetrwają w pamięci oborniczan, a miasto zaoszczędzi spory grosz.
Pozostaje jeszcze dyskusja nad kształtem ławeczek. Mogą być wszystkie równe, mogą też być wzorem stolicy czy innych miast, bardzo różne, często wręcz fantazyjne. Komitet ławeczkowy uważa, że planując kształt i ilość ławek, trzeba zabezpieczyć kamienną ławeczkę (stojącą wciąż jeszcze) przy ulicy Staszica vis z a vis baru Magnat.Tomasz Szrama, patronujący sprawie ławeczek, już obiecał ustawienie pierwszych przy Gimnazjum nr 3 (obecnie gmach dwójki), przy poczcie, a o reszcie zadecyduje po uzyskaniu raportu od komisji ławeczkowej.

Podobne artykuły