Krytycznie o nowym sposobie szacowania szkód łowieckich

ROGOŹNO. Podczas ostatniej sesji rady miejskiej sołtys Budziszewka Zbigniew Nowak podjął sprawę ustawy dotyczącej szacowania szkód łowieckich, w jego ocenie: Zupełnego bubla prawnego, mającego się nijak do rzeczywistości.
Pan Zbyszek, niegdyś główny filar gminnej Samoobrony, „przejechał się” po partii rządzącej, ganiąc szczególnie niedookreślony udział sołtysów w szacowaniu szkód. Sekretarz Marek Jagoda wyjaśniał sołtysowi, jak i innym zebranym, iż: Są faktycznie w tym zakresie wątpliwości. Ustalamy teraz osoby, które mogłyby wspierać sołtysów.
Sekretarza wspierał radca prawny urzędu tłumacząc, że: Szacowanie szkód spowodowanych przez zwierzynę łowną powinno być bliżej społeczeństwa, a wytypowano gminę. Twórcy ustawy oderwali się od rzeczywistości, wyznaczyli sołtysów. Ustawa jest, ma być nowe rozporządzenie, a działa wciąż stare i ma się nijak do nowych przepisów. Mają być „gdzieś” tam „jakieś” szkolenia. Cała sprawa jest kuriozalna. Sołtys nie jest od tego, by szacować szkody, bo to żadni rzeczoznawcy majątkowi. Mogą jedynie szacować na swoje oko. Nie wiadomo kto zapłaci sołtysom, kto ich ubezpieczy. W sprawach spornych prawodawca odsyła do przepisów, a tam nie ma rozwiązań. Obecnie nikt nic nie wie, a ustawa już działa.
Zbigniew Nowak wydawał się solidaryzować z opinią radcy, tym bardziej, że czytał ustawę ministerstwa rolnictwa, a wynika z niej, że: Sołtys ma szacować, a nie musi się na tym znać – co pana Zbigniewa bardzo zaskoczyło. Sołtys, jako były samoobrończyk i osoba bardzo niezależna uważa, że – Sołtysi nie powinni podejmować się szacowania, bo nikt im nic nie zrobi. Na koniec zadeklarował, że mimo wszystko będzie szacował, a jak wyjdzie tak wyjdzie.
Burmistrz Roman Szuberski uspakajał Nowaka obietnicą: Jak będą szkolenia, to z nich skorzystacie. Na koniec Marek Jagoda zacytował ministra Kowalczyka: Widzę problem, ale przymusu nie będzie. Więc jak się sołtysi godzić nie będą, to ustawodawca zmieni ustawę.
A tak swoją drogą, aż przyjemnie było popatrzeć na sołtysa Nowaka, co się rządowi nie kłania, znów w akcji.

Podobne artykuły