Matematyczna gra terenowa

Matematyczna gra terenowa

OBORNIKI. W sobotę pod patronatem burmistrza Szramy odbyła się pierwsza matematyczna gra terenowa dla uczniów szkół podstawowych MATGRA 2018. Organizatorami byli nauczyciele matematyki szkół podstawowych z Ryczywołu, Ludom oraz SP2, SP3 i SP4 z Obornik. Matematycy każdej ze szkół biorących udział w biegu przygotowali po jednym punkcie kontrolnym. W punktach tych uczniowie musieli wykazać się umiejętnością logicznego myślenia, stosowania wiedzy matematycznej w praktyce oraz szeroką znajomością prawideł matematycznych.
Uczniowie rozwiązywali łamigłówki, wyznaczali w terenie koło o danej średnicy, budowali figury z tangramów, rozwiązywali kwadraty sudoku na czas i rozwiązywali różne inne bardzo ciekawe zadania matematyczne. Oprócz nauczycieli matematyki-organizatorów biegu, w grze wzięli również udział inni nauczyciele pełniący często funkcję opiekunów drużyn. Zaangażowanych było aż 14 nauczycieli, którzy obsługiwali 5 punktów kontrolnych i sprawowali opiekę nad 8 grupami startującymi w biegu. Nauczycielom pomagali uczniowie asystenci, którzy dzielnie wspierali swoim pedagogów.
Na początku biegu opiekunowie drużyn wylosowali trasy biegu. Zgodnie z regulaminem gry nauczyciel-opiekun nie mógł pomagać swoim podopiecznym. Jak zauważyliśmy na każdym punkcie kontrolnym nauczyciele odchodzili na bok aby w żaden sposób nie ingerować w prace uczniów. Oprócz punktów kontrolnych uczestnicy mogli rozwiązać zadania dodatkowe wymagające znajomości nie tylko matematyki i spostrzegawczości ale niekiedy i odrobiny szczęścia. Ciekawie nazywały się punkty kontrolne były tam ”Uliczka”, „Lody”, Balony”, ”Kolorowa Parasolka” ale były również informacje typu szukaj białej damy, pani w czerwonych okularach albo dziewczyny w śmiesznym kapeluszu. Podczas biegu wszyscy otrzymali własne identyfikatory ufundowane przez starostwo powiatowe oraz wody mineralne i pizzerinki ufundowane przez jedną z renomowanych obornickich piekarni.
Na zakończenie gry wszyscy udali się do Cukierni Bajka mieszczącej się przy ulicy Piłsudskiego na przepyszne lody włoskie które ufundowała dla wszystkich: uczestników, opiekunów, organizatorów i asystentów przesympatyczna właścicielka cukierni. W czasie gdy uczestnicy i opiekunowie delektowali się biało różowymi lodami, organizatorzy wyłonili zwycięzców biegu.
Różnice punktowe między drużynami były niewielkie i wszyscy uczestnicy wykazali się dużymi umiejętnościami matematycznymi. Jak powiedział podczas wręczania nagród burmistrz Woszczyk – wszyscy uczestnicy są zwycięzcami.
Pierwsze miejsce uzyskała drużyna „Pomarańczowych” ze Szkoły Podstawowej nr 3. Każdy z członków zwycięskiej drużyny otrzymał ciekawą nagrodę ufundowaną przez Centrum Usług Wspólnych. Ten główny sponsor ufundował również cenną grę dydaktyczną która wzbogaci pracownię matematyczną zwycięskiej szkoły.

Podobne artykuły