W pracowni rogozińskiego rzeźbiarza

W pracowni rogozińskiego rzeźbiarza

ROGOŹNO. W niecodziennym miejscu, pracowni rzeźbiarskiej Michała Niedźwiedzia przy ul. W. Szkolnej w Rogożnie odbyło się kwietniowe zebranie członków Towarzystwa Przyjaciół Rogoźna. Michał Niedźwiedź to członek Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy specjalizujący się w rzeźbiarskiej obróbce kamienia naturalnego a jego ulubionym tworzywem jest granit, marmur i piaskowiec. Świadczy usługi w tym zakresie rzeźby artystycznej nie tylko klientom indywidualnym, ale również firmom oraz instytucjom rządowym i kościelnym.
Podczas spotkania z członkami TPR rogoziński artysta mówił o żmudnym procesie przygotowań do wykonania rzeźby, o materiale i metodach wykonania modeli. Zademonstrował też bardzo nowoczesne narzędzia rzeźbiarskie.
Wśród dzieł pana Michała przeważają rzeźby sakralne, ale wiele zamówień związanych jest też z innymi okolicznościami jak np.: fontanna przypałacowa w Lechlinie (2007 r.), pomnik T. Kościuszki (2009 r.) i fontanna w Ujeździe (2010 r.), fontanna przed dworem w Kcyni (2009 r.), cykl rzeźb dla Parku Kultur Świata w Drezdenku (2011 r), rzeźby dla Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem (2012 r.), popiersie marszałka Focha dla miasta Trimouille we Francji (2013 r.), czy wspaniała marmurowa rzeźba upamiętniająca XV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (2016 r.).
Wiele rzeźb zdobi też pomieszczenia użyteczności publicznej, również w Rogoźnie. Dzieła rogozińskiego twórcy to: marmurowe popiersie Przemysła II w rogozińskim muzeum (2003 r.), pomnik Solidarności na placu K. Marcinkowskiego (2005 r.), tablica pamiątkowa na budynku rogozińskiego LO, tablica upamiętniająca dra S. Waliszewskiego na budynku dawnego Ośrodka Zdrowia, tablica na budynku Cechu Rzemiosł przy ul. W. Poznańskiej, tablica poświęcona powstańcom wielkopolskim przed Szkołą Podstawową nr 3 w Rogoźnie.
Spośród wielu rzeźb sakralnych na szczególną uwagę zasługują: rzeźba św. Barbary (dla Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie – 2012 r.), rzeźba św. Maksymiliana Kolbe (dla Elektrowni w Bełchatowie – 2013 r.), marmurowa rzeźba Chrystusa na granitowej kolumnie w Szubinie (2015 r.), rzeźba św. Floriana na rynku w Żywcu (2015 r.), marmurowa rzeźba Madonny przed kościołem w Potulicach (2016 r.), pomnik Jana Pawła II (z piaskowca) ustawiony na skrzyżowaniu dróg w Łeknie (2006 r.).
Kolejna rzeźba autorstwa M. Niedźwiedzia stanęła niedawno na poznańskim Ostrowie Tumskim, w pobliżu Muzeum Archidiecezjalnego. Jest to rzeźba Chrystusa – Dobrego Pasterza, a zamówił ją emerytowany biskup pomocniczy – ks. Zdzisław Fortuniak. Wspomniana rzeźba, wykonana z piaskowca, ma ok. 1,2 m wysokości i stoi na granitowym postumencie – łącznie ma ok. 3 m wysokości. Michał Niedźwiedź od dawna współpracuje z poznańskim Muzeum Archidiecezjalnym. Dla tej placówki wykonał kilka pamiątkowych tablic. Pracuje razem z synem, a zdolności artystyczne odziedziczył też jego wnuk – bardzo zainteresowany twórczością dziadka i ojca.
– Szkoda, że tak niewielu rogoźnian wie, jakie piękne, wysmakowane estetycznie dzieła powstają w skromnej pracowni rzeźbiarskiej przy ul. W. Szkolnej, choć to tak blisko – ubolewa prezes TPR Lucyna Bełch.

Podobne artykuły