Pociąg przez Ryczywół i Rogoźno?

ROGOŹNO. Po kompletnym fiasku debaty publicznej na temat przywrócenia połączenia łączącego Wągrowiec, Rogoźno i Czarnków, a zorganizowanej miesiąc temu w Rogoźnie, dyskusja na ten temat nie ustała, ale prowadzona jest nadal, choć jedynie w Czarnkowie.
Pasażerskie połączenia łączące powyższe miejscowości zniknęły ponad dwadzieścia lat temu. Dziś linia jest wprawdzie przejezdna, ale korzystają z niej tylko pociągi towarowe oraz okolicznościowe pociągi turystyczne. Okazuje się, że mieszkańcy Czarnkowa chcieliby korzystać z pociągów w dojazdach do Poznania.
Przygotowany audyt przekonał do konieczności reaktywacji połączeń pasażerskich lokalnych samorządowców, ale decyzja o reaktywacji połączeń i rewitalizacji linii musi zapaść w Poznaniu. Obecnie na linii prędkość pociągów jest ze względu na stan techniczny znacznie ograniczona, a na 65-kilometrowym odcinku znajduje się ponad czterdzieści przejazdów, które w większości trzeba będzie zlikwidować. Koszt remontu linii szacowany jest na kwoty od 120 do 200 mln. Wiadomo, że nie udźwigną go lokalne samorządy bez potężnego wsparcia rządowego i unijnego.
Jeżeli mieszkańcom Czarnkowa uda się reaktywować linię w kierunku Rogoźna, skorzystają na tym mieszkańcy Ryczywołu i rogoźnianie zainteresowani przejazdem w kierunku nie tyle może Czarnkowa, co Wągrowca.

Podobne artykuły