Postępy prac na placu Karola

Postępy prac na placu Karola

ROGOŹNO. Prace na placu Karola Marcinkowskiego idą w dobrym tempie i są prowadzone zgodnie z harmonogramem. Odebrano już połowę robót w muzeum. Parter jest gotów, można go użytkować. Na podłogę, w miejsce starego parkietu, trafiły polerowane deski dębowe, ładne i bardzo trwałe. Nowe są okna, tynki, wymieniono znaczą część sieci elektrycznej.
Według nadzorujących prace „przerobiono” na placu już ponad 1,1 mln. W marcu, podczas prac ziemnych natrafiono na szczątki ludzkie należące do trzech osób. Miejsce znaleziska zbadał etnograf z antropologiem, a prokurator zezwolił na dalsze prace aż do ewentualnego odkrycia do nowych szczątków. Na razie nic podobnego nie znaleziono. No, prawie nic, bo trafiały się drobne kostki ludzkie, które ktoś najwyraźniej wcześniej częściowo wydobył.
Ponad ziemią wykonano elewacje dwóch budynków. Usunięto też napowietrzne linie energetyczne, a w ich miejscu ułożono kable. Specjaliści sprawdzili całą sieć gazową, by już do niej w najbliższy czasie nie wracać. Było to bardzo ważne zadanie, bowiem po zdjęciu nawierzchni wyraźnie można było wyczuć wydobywający się z ponad 30-letniej sieci i jeszcze starszych przyłączy charakterystyczny zapach gazu.
Roboty ziemne na całym placu dobiegają końca. Instalacje są sprawdzone, przełożone i zmodernizowane. Drogowcy kończą ustawiać krawężniki, potem przyjdzie czas na ostateczną nawierzchnię placu. Przywieziono 200 półtoratonowych palet z granitowymi płytami. Od północnej pierzei placu malowane są tynki. W przyszłości stojący tam Dom chleba zakryje pergola z zielenią.
Jednocześnie z pracami na placu, trwają też prace nad nowym krzyżem katyńskim. Został już zlecony do wykonania nowy pomnik Solidarności, który stanie na miejscy poprzedniego. Jego nowy kształt zaprojektowali lokalni działacze Solidarności.
Pracom chętnie przyglądają się mieszkańcy Rogoźna, dla których to miejsce zmienia się z dnia na dzień.

Podobne artykuły