Dmowski z Taczakiem na Młyńskiej

OBORNIKI. Kibice Lecha postanowili uczcić tegoroczne obchody rocznic narodowych nowym muralem na ulicy Młyńskiej. Stary się zużył, bo tynk poodpadał i więcej było z tego co zostało wstydu niż powodów do dumy. Teraz ma być inaczej. Marny tynk został skuty. Na murze pojawiło się nowe podłoże z solidnie zamocowanych płyt. Będzie podkładem pod mural. Pojawią się tam Dmowski z Taczakiem w odpowiedniej oprawie.
Tym, co nie wiedzą, warto przypomnieć, że Roman Dmowski był politykiem, mężem stanu, ministrem spraw zagranicznych, posłem na Sejm Ustawodawczy RP oraz do II i III Dumy. Ponadto był współzałożycielem Narodowej Demokracji i ruchu narodowego, głównym ideologiem polskiego nacjonalizmu, zagorzałym wrogiem Józefa Piłsudskiego i twórcą inkorporacyjnej koncepcji państwa narodowego. Pochodzący spod Jarocina Stanisław Taczak był pierwszym naczelnym dowódcą powstania wielkopolskiego, podpułkownikiem Armii Wielkopolskiej oraz generałem brygady Wojska Polskiego. W odrodzonym województwie poznańskim był zastępcą senatora i prezesem Zarządu Głównego Związku Weteranów Powstań Narodowych R.P.
Obu panów dzieliło niemal wszystko, teraz zagoszczą na muralu. Kiedy? Pewnie niedługo, choć jak przyznał Ariel Mańczak: Na 3 Maja się nie wyrobimy, ale na Dni Obornik już tak.

Podobne artykuły