INEA wybuduje sieć światłowodową

GMINA OBORNIKI. Pan Maciej z Kowanówka korzysta z internetu radiowego, a ten bywa zawodny. Gdy pan Maciej poskarżył się na jednym z forów społecznościowych na słabą szybkość przepływu danych i często brak dostępu, dostawca radiowego internetu odłączył go od sieci.
Mieszkańcy Kowanówka zebrali się w wiejskiej świetlicy, by radzić jakim sposobem pozyskać dobry dostęp do szybkiego i niedrogiego internetu przy użyciu najnowocześniejszych technologii.
Podobny problem dotyczy też wielu innych miejscowości gminy Oborniki. 
Problem może zniknąć, bowiem w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa blisko 1900 gospodarstw domowych, w całej gminie Oborniki uzyskają dostęp do szybkiego internetu światłowodowego.
Prace prowadzone będą przez firmę INEA, wielkopolskiego operatora usług multimedialnych i są częścią większego przedsięwzięcia, które obejmie cały kraj, w tym również Wielkopolskę i gminę Oborniki. Burmistrz Tomasz Szrama podjął decyzje o obniżeniu rocznej stawki za umieszczenie urządzeń telekomunikacyjnych w pasie drogowym dróg gminnych do zaledwie 5 zł za m2.
Tę decyzję wsparło w ramach programu POPC Ministerstwo Cyfryzacji. Obniżenie opłaty za zajęcie pasa drogowego pozwala bowiem na podłączenie do sieci światłowodowej dodatkowych adresów, które nie zostały objęte planami budowy w ramach projektów unijnych. Dzięki temu dostęp do nowoczesnej sieci światłowodowej uzyska większa liczba mieszkańców gminy Oborniki, niż było to pierwotnie planowane. 
We współpracy z samorządem Obornik INEA rozpocznie niebawem kampanię informacyjną, w ramach której przedstawiciele operatora będą docierać bezpośrednio do mieszkańców i odpowiadać na wszystkie pytania związane z projektem. Na potrzeby projektu powstała także dedykowana specjalna infolinia o numerze: 61 223 09 99 oraz strona www: inea.pl/popc, gdzie uzyskać można szczegółowe informacje na temat działań w ramach POPC.
Projekt realizowany jest przez firmę INEA, w ramach współfinansowanego ze środków unijnych Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Operator, przy wsparciu funduszy unijnych, zainwestuje w całej Wielkopolsce blisko 500 mln złotych i przeznaczy je na rozbudowę sieci światłowodowej w regionie. Głównym celem projektu jest dostarczenie usług światłowodowych do miejsc, w których wcześniej nie były one dostępne.
Dzięki tym działaniom INEA podłączy do swojej sieci blisko 160 tysięcy gospodarstw domowych w regionie, w tym blisko 1900 w samej gminie Oborniki. Technologia światłowodowa gwarantuje niezawodne połączenie z szybkim internetem oraz dostęp do telewizji HD z najwyższej jakości obrazem i dźwiękiem.
To wszystko niezależnie od warunków atmosferycznych. W ramach projektu POPC oraz porozumienia zawartego z Ministerstwem Cyfryzacji INEA doprowadzi szybki internet także do wielkopolskich placówek edukacyjnych. Umożliwi to ich przyłączenie do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), której celem jest zmiana oblicza polskiego szkolnictwa i wyrównanie szans edukacyjnych uczniów ze wszystkich miejscowości.
Szkoły w całej gminie mogą uzyskać łącza światłowodowe o dużej wydajności, które na razie będą oczekiwały na nowocześniejsze komputery niż te, którymi obecnie dysponują.
Światłowód zapewni bezpieczeństwo przesyłania danych, a podłączenie do sieci światłowodowej da mieszkańcom dostęp do cyfrowej rzeczywistości i najnowocześniejszej obecnie technologii oraz przyczyni się do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości.

Podobne artykuły