Kraina Trzech Rzek w Brukseli

Kraina Trzech Rzek w Brukseli

BRUKSELA, OBORNIKI. Poseł do PE Andrzej Grzyb, we współpracy z wicemarszałkiem Wielkopolski Krzysztofem Grabowskim, zaprosił do Brukseli przedstawicieli LGD z całego regionu, by zrealizować wydarzenie „Europa przy Wielkopolskim stole wielkanocnym”.
Do Brukseli przybyło 26 Lokalnych Grup Działania z całej Wielkopolski, a wśród nich LGD Kraina Trzech Rzek, którą reprezentowała Magdalena Przystałowska wiceprezes LGD i wspierająca ją Karolina Skowrońska.
W ramach całodniowego programu zorganizowano konferencję ekspercką z udziałem przedstawicieli instytucji UE, samorządu województwa wielkopolskiego oraz przybyłych LGD. Konferencja miała na celu zebranie i przekazanie doświadczeń wielkopolskich LGD wdrażających „Lokalne Strategie Rozwoju” w ramach budżetu UE oraz przedstawienie ich rekomendacji na przyszłość.
Podczas spotkania uczestnicy mieli również okazję do dyskusji z przedstawicielami Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego, którzy przedstawili zarys sytuacji w zakresie rozpoczynających się prac nad programowaniem budżetu UE po 2020.
Wieczorem, w największej przestrzeni wystawowej Parlamentu Europejskiego, prezentowano na stoiskach przygotowanych przez LGD dorobek i potencjał w postaci materiałów informacyjnych, video-prezentacji, wytwarzanych produktów, warsztatów rękodzieła. Można było również skosztować lokalnych specjałów, a tematem przewodnim prezentowanej oferty były Wielkopolskie Tradycje Wielkanocne.
Dziedzictwo kulinarne Krainy Trzech Rzek reprezentował chleb wypiekany przez Hannę Krolczyk, właścicielkę firmy Wypiekarnia z Murowanej Gośliny, która otrzymała dofinansowanie w ramach Podejmowania Działalności Gospodarczej. Były też przetwory owocowe produkowane przez państwa Gryszczeniów, soki jabłkowe z Tłoczni państwa Rembowskich oraz wędliny z Lokalnego Zakładu Masarskiego. Wszystkie wytwory obornickiego rzemiosła kulinarnego zostały dobrze ocenione i szeroko komentowane.
Oferta Lokalnych Grup Działania z Wielkopolski była doskonałą promocją naszej kultury i okazją przybliżeniem regionu licznie przybyłym gościom z wielu krajów UE i spoza kontynentu.

Podobne artykuły