Wielkopolski Rolnik Roku z Uścikowa

GMINA OBORNIKI. W Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników XVII edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2017. Laureatami konkursu zostali Paulina i Rafał Cholewowie z Uścikowa.
Rolnicy prowadzą nowoczesne 40-hektarowe gospodarstwo, specjalizujące się w produkcji trzody chlewnej oraz produkcji roślinnej. Rocznie sprzedają około 3500 sztuk tuczników o łącznej wadze 430 ton. W 2017 roku rozpoczęli budowę nowej tuczarni na 1400 stanowisk. Rafał Cholewa jest członkiem Zarządu Spółdzielni Producentów Trzody Chlewnej, którą założył z okolicznymi rolnikami. Gospodarstwo prowadzi usługową działalność w zakresie prac polowych i transportowych.
Do konkursu, który organizowany jest przez samorząd województwa wielkopolskiego, przystąpiło 56 gospodarstw rolnych z 23 powiatów województwa wielkopolskiego. Gospodarstwa reprezentowały różne gałęzie rolnictwa: produkcję roślinną i zwierzęcą, warzywnictwo, sadownictwo, drobiarstwo, hodowlę koni, ryb, norek, grzybów.
Wizytowała je i oceniała powołana przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego Kapituła Konkursu pod przewodnictwem prof. Grzegorza Skrzypczaka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Do konkursu zakwalifikowano 20 rolników, którzy prezentowali wyjątkowo wysoki poziom produkcji rolniczej, stosowali nowoczesne technologie, odznaczali się dobrą organizacją pracy, wysoką estetyką gospodarstw, uzyskiwali wysokie efekty ekonomiczne, przejawiali troskę o środowisko naturalne.
Wśród tych najlepszych prawdziwymi gwiazdami i zwycięzcami konkursu byli Paulina i Rafał Cholewowie z Uścikowa i jest to autentyczny powód do dumy.
Radny powiatu Andrzej Ilski uważa, że warto ich zaprosić na którąś z sesji, by radni mogli osobiście poznać najlepszych rolników.

Podobne artykuły