Smaki Krainy Trzech Rzek

OBJEZIERZE. Każdego roku na konferencji w objezierskiej stołówce Zespołu Szkół spotykają się liderki z całego regionu. Tegorocznym tematem przewodnim były Smaki Krainy Trzech Rzek. Na spotkanie, któremu przewodziła prezes Małgorzata Najdek, przybyło ponad 100 liderek oraz zaproszeni przedstawiciele wszystkich gmin wchodzących w skład Lokalnej Grupy Działania Kraina Trzech Rzek: wiceprezesi Grażyna Foetke, reprezentująca gminę Ryczywół, Magdalena Przystałowska i Małgorzata Dawidowska z gminy Suchy Las, Anna Rosin z ARiMR-u, wójt Ryczywołu Renata Gembiak-Binkiewicz (poprzednia prezes Stowarzyszenia), wiceburmistrz Obornik Piotr Woszczyk, burmistrz Murowanej Gośliny Dariusz Urbański, Hanna Krolczyk z firmy „Wypiekarnia” oraz Ewa Maciorowska z KGW z Zielątkowa.
Prelekcje rozpoczęła beneficjentka grantu, która dzięki uzyskanej dotacji utworzyła i uruchomiła w Murowanej Goślinie manufakturę chleba „Wypiekarnia”, przygotowującą pieczywo ręcznie, bez chemii spożywczej. Ewa Maciorowska zaprezentowała dorobek Koła Gospodyń Wiejskich, którego historia trwa już ponad 50 lat. Ciekawym pomysłem był zorganizowanie panelu tematycznego, podczas którego włodarze poszczególnych gmin omawiali, w jaki sposób promują na swoim terenie tradycje kulinarne.
Długo wyczekiwanym momentem było wręczenie już po raz trzeci tytułu „Super Liderki Roku”. Tym razem wyróżnienie to spotkało Ilonę Ciok z Koła Gospodyń Wiejskich w Golęczewie.
Poza prelekcjami i dyskusjami związanymi z tą tematyką zaprezentowano również książkę „Kraina Trzech Rzek od kuchni”. Książka zawiera przepisy kulinarne liderek rozwoju lokalnego, a jest ich aż 50 od zup począwszy, poprzez dania główne, desery, aż do przetworów.
Za sprawą profesjonalnych zdjęć wykonanych przez Darię Koczorowską książka otrzymała nadzwyczaj wytworną szatę graficzną. Zawarte w niej przepisy nie są zbyt skomplikowane. Na dodatek wszystkie zostały sprawdzone w kuchniach liderek. Warto zachęcić wszystkich smakoszy do zapoznania się z nimi, a książkę dystrybuować będzie LGD Kraina Trzech Rzek, Oborniki Piłsudskiego 76.

Podobne artykuły