Śnieżycowy Jar zaprasza

STARCZANOWO, OBORNIKI. Wiosna wkrótce nadejdzie i warto będzie odwiedzić starczanowski las, gdzie rosną tysiące wiosennych śnieżyc, które już niebawem znów utworzą biały dywan.
Jeżeli temperatura podskoczy i się utrzyma, to w przyszłym tygodniu śnieżyca zakwitnie – poinformowali przedstawiciele rezerwatu Śnieżycowy Jar.
Znajduje się w okolicach Starczanowa pod Murowaną Gośliną. Istnieje od ponad 40 lat i można w nim znaleźć tysiące śnieżyc wiosennych, których naturalnym środowiskiem są głównie górskie obszary alpejskie. Są pod ochroną i znajdują się na liście roślin zagrożonych wyginięciem.
Każdego roku do rezerwatu zmierzają tłumy zwiedzających, by zobaczyć te piękne rośliny w naturalnym środowisku, a przy okazji odpocząć z dala od miasta.
Przeszkoda może być jednak to, że do 30 marca na poligonie w Biedrusku, w którego obrębie rezerwat się znajduje, odbywają się ćwiczenia wojska. Na poligonie zaplanowano ćwiczenia z użyciem amunicji bojowej, środków minerskich i pozoracji pola walki. Strzelania i ćwiczenia realizowane będą zasadniczo od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 15:00, a strzelania nocne we wtorki, środy i czwartki w godzinach 18:00 – 24:00. Tak zapowiedziało Centrum Zarządzania Kryzysowego. Strzelania odbywać się będą też w wybrane soboty między 8:00 i 15:00. Pamiętajmy zatem, że w tych dniach ze względu na bezpieczeństwo osób postronnych obowiązuje całkowity zakaz wstępu osobom nieupoważnionym na teren poligonu.
Wycieczki do rezerwatu będą możliwe jedynie w dniach, gdy ćwiczenia się nie odbywają, czyli w niedziele i dni ustawowo wolne od pracy.

Podobne artykuły