Pijani za kółkiem i obywatelskie zatrzymanie w Objezierzu

OBJEZIERZE. 15 marca około godz. 18:30 policjanci patrolujący Objezierze zatrzymali do rutynowej kontroli kierowcę samochodu osobowego marki Chrysler. Okazało się, że 37-letni mieszkaniec gminy Oborniki miał w wydychanym powietrzu 1,8 promila alkoholu. Natychmiast stracił prawo jazdy, a za tego rodzaju czyn odpowie przed sądem.
Nieco wcześniej policjanci patrolujący gminę Ryczywół dowiedzieli się od jednego z kierowców, że zauważył on na drodze z Gorzewa do Ludomami jadącego „wężykiem” osobowego Opla. Kierowca, mając świadomość zagrożenia jakie niesie ze sobą nietrzeźwy kierujący, postanowił uniemożliwić jego dalszą jazdę. W tym celu zatrzymał go, zabrał mu kluczyki od pojazdu i natychmiast zadzwonił po policję. Dzielnicowi z Ryczywołu podjechali i „przedmuchali” osobę prowadzącą osobowego Opla. Okazało się, że 48-letni mieszkaniec Wrześni miał w żyłach ponad 1,8 promila alkoholu.
Z uwagi na podejrzenie popełnienia przestępstwa mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy.
– Wzorowa obywatelska postawa przypadkowego mężczyzny zasługuje na pochwałę i uznanie, a nietrzeźwi kierowcy to niestety wciąż poważny problem rzutujący dość poważnie na kwestię drogowego bezpieczeństwa wszystkich jego uczestników. Aby skutecznie eliminować zagrożenie ze strony nieodpowiedzialnych kierowców potrzebna jest zdecydowana reakcja i brak przyzwolenia na dalszą jazdę pijanym kierowcom – powiedział sierż. sztab. Paweł Witzberg dodając: Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa. Następnie taką osobę należy niezwłocznie przekazać policji.
Nasz ekspert przypomina, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą do dwóch lat pozbawienia wolności. Ponadto sąd może orzec zakaz kierowania pojazdami do dziesięciu lat. W przypadku, gdy kierujący w przeszłości odpowiadał już za powyższy czyn i został prawomocnie skazany, wówczas kodeks karny przewiduje karę nawet do pięciu lat pozbawienia wolności oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Podobne artykuły