Koniec z piwkiem pod chmurką

GMINA OBORNIKI. 9 marca weszły w życie nowe przepisy przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia zabraniające spożywania alkoholu we wszystkich miejscach publicznych.
Poprzednie przepisy zabraniały spożywania alkoholu w konkretnych miejscach takich jak parki, skwery, ulice i wielokrotnie budziły wątpliwości interpretacyjne, bo co dla jednych było parkiem lub skwerem, dla drugich już nie koniecznie. W Obornikach przez wiele lat policjanci karali za spożywanie alkoholu nad Wartą, a dopiero w 2015 roku przyznano, że nadwarciańskie tereny nie są objęte zakazem. 
Teraz problemu z interpretacją nie będzie, bo ustawodawca uznał, że zakaz dotyczy wszystkich miejsc publicznych. Choć miejsca takowe nie zostały zdefiniowane, to na podstawie innych przepisów uznaje się, że miejscem publicznym jest każde ogólnodostępne miejsce.
Oznacza to, że w tej chwili policja ma prawo ukarać za spożywanie alkoholu np. nad Wartą i Wełną w Obornikach – wszędzie tam, gdzie można bez trudu dotrzeć. Oczywiście każde picie w parku, na ławeczce czy ulicy będzie karane. Ustawą objęte są nawet przysłowiowe krzaki.
Ustawodawca przewidział jednak możliwość wyłączenia z zakazu przez władze samorządowe określonych terenów. Już nad ta ewentualnością pochyliła się Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (GKRPA). z zakazu przez władze samorządowe. Zdaniem jej członków nie ma potrzeby rozszerzania ilości miejsc, w których wolno spożywać alkohol, zatem w strefie publicznej napoje procentowe się e nie pojawią.

Podobne artykuły