Co nam powiat ponaprawia?

POWIAT OBORNICKI. Podczas ostatniej sesji rady powiatu radni opozycyjni dociekali, ile zostało w budżecie pieniędzy na poszczególne gminy, by wykonać za nie inwestycje i to głównie drogowe. Bogusław Janus przypomniał: Mamy już marzec, a za chwilę będzie kwiecień. Jak długo jeszcze mamy czekać? Za chwilę za te środki nie zdążymy nic zrobić.
Skarbnik Joanna Konieczna poinformowała, że po odliczeniu lwiej części budżetu na dalszą rozbudowę szpitala pozostanie na potrzeby gmin już tylko nieco ponad 900 tysięcy. Andrzej Okpisz dodał, że trwają rozmowy z burmistrzami w sprawie lokalizacji tych inwestycji.
Część z nich narzuciło już samo życie, a jest to most na suchodole pod Ryczywołem, którym trzeba się możliwie szybko zająć. Władze powiatu liczą na wsparcie finansowe gminy. Radni z gminy Ryczywół nie mają zamiaru wspierać powiatu własnymi środkami, bowiem władze powiatu nie chcą wspierać pieniędzmi powiatowymi gminy. Jako przykład podają brak pomocy finansowej przy termomodernizacji budynku Warsztatów Terapii Zajęciowej we Wiardunkach. Tak więc koszt likwidacji mostu na suchodole, oszacowany na kwotę ok. 170 tysięcy złotych, sfinansować będzie musiał powiat.
Władze powiatu chcą skierować środki głównie na te drogi, których mieszkańcy przybyli na jedną z jesiennych sesji, by się stanowczo domagać utwardzenia ich dojazdów do domów.
W roku wyborczym takiej grupy wyborców zignorować się nie da.
Za około pół miliona zostanie wzmocniona nawierzchnia gruntowej drogi ze Szczytna przez Słomowo do Rożnowa. W tym około 150-metrowy odcinek na terenie gminy Oborniki, gdzie wcześniej drogę już naprawiano oraz najgorsze miejsca odcinka drogi na terenie gminy Rogoźno. Droga nadal będzie gruntowa, jednak na tyle solidnie utwardzona, by w przyszłości można było położyć tam asfalt.
Asfaltu doczekają się też mieszkańcy Sycyna. Ich protest zaowocował ułożeniem asfaltu na najgorszym fragmencie drogi gruntowej, tonącej w błocie po każdym opadzie. Powiat zabezpieczył na ten cel kwotę 200 tys.
100 tys. zarząd powiatu przeznacza na budowę kolejnego odcinka chodnika w Kiszewie wzdłuż drogi do Bąblinka. 
Za 54 tysiące ma zostać przebudowane 700 metrów chodnika wzdłuż ulicy Za Jeziorem w Rogoźnie albo ścieżka pieszo-rowerowa wzdłuż Wojska Polskiego w tej miejscowości.
Propozycje zarządu przedstawiła radnym skarbnik Joanna Konieczna. Dotyczą one pięciu zadań. 
Wreszcie za 100 tys. zł ma zostać wykonana dokumentacja przebudowy rozpadającej się, wąskiej, bardzo zniszczonej, a często używanej drogi z Wargowa do Kowalewka.

Podobne artykuły