Rekordowe inwestycje wojewódzkie

POWIAT OBORNICKI. Jeżeli się zastanowić na tym, że na kolej metropolitalną samorząd wojewódzki przeznaczył ponad 600 mln, a 1/3 tej trasy przebiega przez tereny gmin Oborniki i Rogoźno, to każda z tych gmin zaabsorbuje 100 mln. Nigdy wcześniej taka kwota w tak krótkim czasie nie trafiła do naszych gmin i zapewne już nie trafi.
O tym i innych inwestycjach mówiła goszcząca w ubiegłym tygodniu w Obornikach wiceprzewodnicząca sejmiku Mirosława Rutkowska-Krupka.
Wielkopolski samorząd dysponuje aż czteroma miliardami, zajmując tym drugie miejsce w kraju. Niemal połowę tego budżetu przeznaczono na inwestycje. Najwięcej wydaje na transport i łączność (46%), na zdrowie (18%), a warto wiedzieć, że cała wielkopolska służba zdrowia ma łącznie 300 tys. strat, co w opinii pani przewodniczącej nie jest wiele. Na administrację samorząd przeznaczy (ok. 9%), na kulturę z 21 ośrodkami (8%)
Mirosława Rutkowska-Krupka wyliczyła, że w wydatkach na ochronę zdrowia wydadzą 300 mln, w tym lwią część na Centrum Zdrowia Dziecka, a Unia dokłada to tej inwestycji aż 230 mln. Budowa szpitala potrwa do roku 2020, a jego poziom i wyposażenie sprzętowe oraz w jednoosobowych pokojach będzie doskonałe. Ponad 100 mln pochłonie dziedzictwo kulturowe, bo w tym roku jest wiele rocznic. – Mocno stawiamy na chodniki i ścieżki pieszo-rowerowe, a jest w Wielkopolsce niemal 3800 km dróg.
Samorząd podjął uchwałę antysmogową. Do 2024 roku koszt leczenia chorych z powodu smogu kosztować będzie aż 2,2, mld złotych. Na początek, od maja tego roku ma zniknąć ze składnic węgiel złej jakości, a od 24 roku wszystkie nieekologiczne paleniska także znikną. Wymiana pieców pociągnie koszty, ale będzie na ten cel wsparcie finansowe.
Obwodnica rogozińska nadal jest w planie. – Na przeszkodzie stanęły dwa gniazda sokoła. Gdy poprosiłam, by mi je pokazano, okazało się że jest jedno, ale nie bardzo wiadomo gdzie. W marcu jadę do Rogoźna i powiem na ten temat więcej – obiecała pani przewodnicząca.
Andrzej Ilski prosił ją o brakujący fragment chodnika przy drodze Oborniki – Szamotuły na wysokości Uścikowa, a krótszy niż kilometr. Ryszard Wołoszyn namawiał na poszukiwanie wód geotermalnych. Mirosława Rutkowska-Krupka wyjaśniła, że wody termalne są np. pod Czarnkowem, ale trzeba na ich wydobycie dużo pieniędzy.

Podobne artykuły