60 mln dla Obornik – wynika z rankingu projektów unijnych

POWIAT OBORNICKI. Dworze, ulice, drogi wiejskie, ścieżki rowerowe, przedszkole, sieć kanalizacyjna, plac miejski, nowe targowisko czy stary wiejski dom kultury. To część inwestycji gmin powiatu obornickiego. Ktoś zapyta po co tyle?
Kiedyś wójt gminy Ryczywół zapytana przez radnego o to, po co sięga po tak znaczne fundusze unijne, odparła – gdyby mi mieli dofinansować w 80% zakup czołgu, to bym go kupiła a potem myślała, jak i ile gmina może na nim zarobić, bo warto.
Zanim dobra Unia Europejska przestanie dokładać Polsce tak suto jak dotąd, niektóre gminy chcą sięgnąć pełną garścią po wsparcie i inwestują jak nigdy wcześniej. Gdy skończą się inwestycje unijne Oborniki, Ryczywół czy Rogoźno nie będą już takie jak dawniej, będą ładniejsze i nowoczesne.
Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego w dziewięciu na 10 gmin w Polsce realizowane są projekty unijne o łącznej wartości niemal 46 mld zł.
Ponad 45 mld 743 mln zł wyniosła na koniec 2016 r. wartość umów (lub decyzji) o dofinansowanie projektów realizowanych na terenie polskich gmin, w tym również miast na prawach powiatu. Łącznie zestawienie dotyczące perspektywy unijnej 2014-2020 obejmuje 2238 samorządów (90 proc. gmin w Polsce). 
W pięciu miastach kwota umów przekroczyła miliard złotych. W tej grupie znalazły się: Warszawa (5,8 mld zł), Racibórz w woj. śląskim (1,4 mld zł), Łódź (1,1 mld zł) oraz Poznań (miliard zł). 
Gminy powiatu obornickiego zajęły na długiej liście całkiem dobre, by nie rzec, doskonałe wręcz miejsca.
Na 113 uplasowały się Oborniki sięgając aż po 60 171 172 złote. Na miejscu 550 jest Ryczywół wnioskując o wsparcie inwestycyjne za kwotę 26 364 988 złotych, a na pozycji 576 znalazło się Rogoźno, którego władze wykonają inwestycje za kwotę 9 085 989 złotych.
Ogromne inwestycje ze wsparciem zewnętrznym realizują także powiaty. Powiatu obornickiego na tej liście niestety nie ma.

Podobne artykuły