Nadchodzi pomór świń

POWIAT OBORNICKI. ASF (African swine fever) znana jako afrykański pomór świń jest chorobą wirusową o przebiegu ostrym lub przewlekłym. Cechą charakterystyczną jest bardzo silna wybroczynowość. Trzeba pamiętać, że choć dla ludzi choroba jest niegroźna, jednak dziesiątkuje stada trzody.
Nina Bartol z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego namawia za naszym pośrednictwem rolników na udział w szkoleniach. Te odbywają się już od pewnego czasu i jakiś czas jeszcze potrwają. Z tych pierwszych wynika, że są dobrze przyjmowane przez hodowców.
Afrykański pomór świń (ASF) nadszedł od wschodu i przekroczył już linię Wisły. Prędzej lub później dotrze i do powiatu obornickiego. Weterynarze podczas spotkań uczą, jak się strzec przed tą plagą. Wirus ASF nie przenosi się powietrzem, jest przenoszony przez dziki i ludzi. Rolnicy winni wiedzieć jak się go ustrzec, bo niewiedza ich nie uchroni od kłopotów.
Nina Bartol namawia do uczestniczenia w szkoleniach, po których będzie łatwiej oprzeć się zarazie, a sprawa dotyczy nie tylko wielkich ferm, ale nawet rolników hodujących jednego tucznika.

Podobne artykuły