To jeszcze nie epidemia grypy

POWIAT OBORNICKI. Od początku roku w regionionie zarejestrowano ponad 2 tysiące zachorowań na grypę a w całym kraju ponad milion. Lekarze i epidemiolodzy zapewniają, że o epidemii nie ma mowy.
Wysoka gorączka, bóle mięśni i głowy. Do tego kaszel i katar. Z tymi objawami w ostatnim czasie najczęściej zgłaszają się pacjenci do lekarzy. Od początku roku w całym kraju zmarło już pięć osób.W Wielkopolsce chorych jest ponad 30 tysięcy. Lekarze i epidemiolodzy mimo to uspakajają i zapewniają, że o epidemii nie może być mowy. Jeżeli chodzi o zachorowania na grypę to musimy wiedzieć, że co roku mamy do czynienia z sezonowym wzrostem zachorowań trwającym w zasadzie od września poprzedniego roku do kwietnia następnego roku, czyli w całym sezonie obserwujemy wzrost zachorowań.
Największy szczyt zachorować przypada na na okres od stycznia do marca
Według lekarzy najlepszym sposobem na uniknięcie zachorowania jest zaszczepienie się przeciwko grypie, a także unikanie tłumów. Należy też zachowywać podstawowe zasady higieny i unikać towarzystwa osób z podejrzeniem grypy – czyli np. kaszlących i zakatarzonych. Jeśli chodzi o profilaktykę grypy – znaczenie może mieć też zbilansowana dieta, bogata w witaminy, które wzmacniają odporność organizmu.

Podobne artykuły