Ferie 
w Kowanówku

Ferie 
w Kowanówku

KOWANÓWKO. Nie wszystkie dzieci wyjechały na ferie zimowe. Dla tych, których ta przyjemność ominęła przygotowano w Kowanówku atrakcyjny program. Od poniedziałku do piątku w świetlicy wiejskiej odbywały się zajęcia, na które zaprosiła mieszkanka Kowanówka Agnieszka Muszak z Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Obornikach. Pierwszy dzień zaczął się od czytania książki Zofii Staneckiej „W kraju Polan”, a dzięki aplikacji mobilnej dzieci przeniosły się do grodu w Gnieźnie oraz zajrzały do dawnej chaty. Po przerwie i zabawie ruchowej kolejna aplikacja – Quiver, dzięki której kolorowanki wykonane przez dzieci ożyły: pieski szczekały, ptaszki latały, wóz strażacki gasił pożar, miś tańczył itd.
Przez cały tydzień były też dostępne gry planszowe: domina, warcaby, puzzle, skojarzenia. Ostatnim punktem programu było zrobienie chmurek z płatków kosmetycznych i krepy. Dzień drugi rozpoczął się Teatrzykiem kamishibai „Legenda o skarbniku”. Dzieci dyskutowały o węglu i pracy górników, następnie pod kierunkiem Ewy Sundman-Stroińskiej dzieci wykonały ilustracje do opowiadania (oczywiście węglem), były zabawy ruchowe i malowanie zimy kredą na czarnym papierze.
Trzeci dzień zdominowała tematyka walentynkowa. Wykonano laurki dla rodziców, serduszka z masy solnej przygotowanej przez Irenkę Słabą, a nad wypiekiem czuwała Lucyna Matusiewicz, Były też kotki i pieski z origami oraz zabawy z piłką. W czwartek zdobiono wykonane wcześniej serduszka, robiono zakładki do książek i wazoniki z tekturowej tuby, były gry ruchowe – wyścigi misiów.
Ostatni dzień zajęć dzieci tworzyły „straszne pająki” i pajęczyny z użyciem papierowych talerzyków i igieł z wykałaczek (dla wszystkich były to pierwsze kroki w szyciu), rozwiązywały kalambury i zagadki, był teatrzyk kamishibai i bajka „Groszki” w wykonaniu Martynki Muszak a na koniec oglądanie filmu edukacyjnego „Jak powstaje papier”. Tak bogaty program zachwycił małych uczestników tych spotkań. Bardzo żałowały, że w przyszłym tygodniu już nie będą się spotykać. Realizacja tych pięciodniowych zajęć była możliwa również dzięki LGD „Kraina Trzech Rzek”, która przekazała środki na materiały papiernicze.

Podobne artykuły