Rogozińscy mężowie leją raczej przeciętnie

GMINA ROGOŹNO. Adam Nadolny z Parkowa zauważył niedawno, że – w Polsce panuje tragedia z przemocą w rodzinie. Zapytał Ewelinę Kowalską, dyrektora rogozińskiej opieki społecznej o to – jak jest z tą przemocą w Rogoźnie i czy Niebieskich Kart ubywa czy wręcz odwrotnie.
Ewelina Kowalska wyliczyła, że – w latach 2016 i 2017 wydano w gminie po 23 takie karty, w tym roku wydano na razie dwie. Co będzie, się zobaczy. Standardem jest to, że winien jest mężczyzna, a cierpi kobieta, zaś przemoc jest nie tylko fizyczna, ale i psychiczna.
Roman Szuberski dodał, że – rogozińska opieka społeczna bacznie monitoruje wszelkie przejawy patologii rodzinnej, co niedawno badali kontrolerzy z NIK i dobrze ocenili prace kierownika GOPS.
Jak łatwo sprawdzić, statystycznie stabilizuje się liczba aktów przemocy w rodzinie. Z dostępnych danych wynika jednak, że przybywa też kobiet, które gnębią mężów, choć w Rogoźnie standard na razie się nie zmienia.
W minionym roku policja wypełniła w kraju ponad 70 tys. kart w związku ze stwierdzeniem przemocy w rodzinie. Minimalnie mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, gdy w całym 2016 r. było to 77 tys. przypadków. Skoro w tym czasie w Rogoźnie wydano 23 karty, a rok później tyle samo, można założyć, że gmina „trzyma się” średniej.
Głównym powodem agresji rodzinnej jest pijaństwo. Aż 64,5 proc. osób, wobec których istnieje podejrzenie, że stosują przemoc w rodzinie, było pod wpływem alkoholu. Policjanci wypełniający Niebieską Kartę zwracają jednak uwagę na rosnący udział gnębienia psychicznego i o podłożu ekonomicznym. Z danych policji wynika, że ofiarami nadal są głównie kobiety.
Wiele z nich nie zgłasza przemocy, a wg badań NIK Niebieskie Karty wystawiane są najczęściej na prośbę tych kobiet, które potrzebują ich do rozwodu. W takiej sytuacji łatwiej o prawo do mieszkania czy wyłączności do opieki nad dzieckiem, choć trzeba też wiedzieć, że takiego wniosku nie musi składać ofiara. Można zatem zaryzykować tezę, że w Rogoźnie wydaje się ostatnio 23 Niebieskie Karty, bo tylko tyle jest ujawnionych zdarzeń.

Podobne artykuły