Pierwsze po latach zastoju lokale socjalne w Rogoźnie

ROGOŹNO. Władze Rogoźna za niewielkie pieniądze odkupiły jakiś czas temu biurowiec po dawnej Rofamie. Teraz zabezpieczyli środki na remont i przebudowę znajdujących się tam lokali, tak by powstały mieszkania socjalne.
Żadnym władzom miast nie zależy na tym, by lokatorzy mieszkań socjalnych czuli się w nich na tyle komfortowo, by nie mieć chęci, aby ich nigdy nie opuścić. Biorąc pod uwagę, że za biurowcem stoi czterohektarowa hala, a w niej wrą prace ślusarskie, po ścianie pomiędzy budynkami jeżdżą suwnice, a o ogródku i placu zabaw mowy w tym miejscu być nie może, lokalom daleko będzie do komfortu apartamentowego, choć będą dla niejednej rodziny lokum znacznie lepszym, niż jakaś zagrzybiona piwnica, czy ciasny pokoik, w którym nie ma już gdzie ustawić kolejnego łóżka.
Potwierdza to burmistrz Renata Tomaszewska, podając przykład tak ciasnego mieszkania, że jednym pokoju śpi tam 14 osób.
Mieszkania socjalne są lokalami tymczasowymi, dopóki ich lokatorzy nie znajdą czegoś lepszego, choć faktem jest, że wielu z nich zostaje w nich na zawsze. Socjalny, nie powinno znaczyć byle jaki.
Zdaniem oponentów tego projektu, lokale socjalne przy Fabrycznej będą obciążone hałasem jeżdżącej za ścianą suwnicy i prac ślusarskich. Według popierających ten projekt standard lokali socjalnych nie musi być wysoki, byleby warunki w nich nie odbiegały od standardowego minimum.
Burmistrz Roman Szuberski ma opinię budowlanych, którzy zapewniają, że o żadnej uciążliwości w planowanych lokalach mowy być nie może. – Standard mieszkań po remoncie nie będzie gorszy od innych mieszkań socjalnych – zapewnia oponentów i dodaje – w budynku był hotel pracowniczy, mogą być też mieszkania.
Ma też argument ekonomiczny. – Każdego roku płacimy spółdzielni mieszkaniowej i innym najemcom ogromne odszkodowania za lokatorów zalegających z czynszem. Innym argumentem burmistrza jest wysokie dofinansowanie do tworzenia mieszkań socjalnych. Wyniesie ono 45% ich wartości i trudno było to zlekceważyć.
Na koniec warto zauważyć, że pomimo morza potrzeb, w gminie Rogoźno od dekad nie powstawały żadne mieszkania socjalne. Te przy Fabrycznej będą pierwszymi.

Podobne artykuły