Próbują oszukiwać starszych oborniczan na policjanta

POWIAT OBORNICKI. Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Przestępcy nie pozostają jednak w tyle i modyfikują swoje działania. W ostatnim czasie często wykorzystywaną przez nich metodą jest tzw. kradzież „na policjanta”. Sprawcy wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy policji i wyłudzają pieniądze od starszych osób.
W miniony czwartek funkcjonariusz otrzymali dwa zgłoszenia dotyczące oszustw metodą na policjanta. Z policyjnych ustaleń wynika, że do starszej pani przyszły dwie kobiety podające się za funkcjonariuszy Policji, kobiety tłumaczyły, że muszą przeprowadzić przeszukanie mieszkania, gdyż jego właścicielka jest zamieszana w handel biżuterią pochodzącą z przestępstwa. Oszustki pozorując przeprowadzenie przeszukania zabrały pieniądze w kwocie 7 tysięcy złotych.
W kolejnym przypadku, najprawdopodobniej te same kobiety, również podały się z funkcjonariuszy policji (okazując dokument przypominający legitymację) i tłumaczyły, że na pobliskim bankomacie zamontowana jest nakładka do skanowania danych. W tym przypadku oszustki poprosiły o kartę bankomatową i numer PIN w celu dokonania jej zablokowania. Pokrzywdzona przekazała kartę bankomatową wraz z kodem PIN. Jedna z oszustek poszła do bankomatu „zablokować kartę”. Po wszystkim, pokrzywdzona ustaliła, że z jej konta wypłacono pieniądze w kwocie 500 złotych.
W przypadku pojawienia się przed drzwiami osób podających się za policjantów, zanim wpuścimy osoby podające się za policjantów, żądajmy okazania legitymacji służbowej, zadzwońmy na policję i zapytajmy czy w komendzie pracuje policjant o takim nazwisku i ma do wykonania czynności z naszym udziałem.

Podobne artykuły