Nowe oblicze zabytkowej kamieniczki

Nowe oblicze zabytkowej kamieniczki

OBORNIKI. Kolejna zabytkowa kamienica przy ulicy Piłsudskiego odzyskała swój dawny blask. Mowa o należącym do gminy budynku, w którym obecnie znajduje się  Zakład Rehabilitacji i Fizykoterapii „Konsyliarz”.
We wtorkowe przedpołudnie odbył się oficjalny odbiór prac wykonywanych w listopadzie i grudniu przez firmę Kosbud z Uścikowa.
Cała, warta ponad 450 tys. zł inwestycja, prowadzona w porozumieniu z konserwatorem zabytków obejmowała trzy zakresy. Wymieniono pokrycie dachowe, na którym ułożono nową dachówkę tzw. „karpiówkę”. Wymieniono całą stolarkę okienną, łącznie ze stylizowanymi drzwiami wejściowymi, do ozdobienia których wykorzystano autentyczną metaloplastykę i dawne okucia. Położono również tynk renowacyjny i nadano nową, stonowaną kolorystykę.
Nie każdy pamięta, wyremontowany budynek służył wcześniej urzędowi powiatowemu niemieckiemu a później polskiemu. Po wojnie znajdowało się tam przedszkole. Wraz z reaktywacją powiatów mieścił się tam Powiatowy Urząd Pracy. Obecnie gościem budynku jest wspomniany Zakład Rehabilitacji i Fizykoterapii „Konsyliarz”.

Podobne artykuły