Józef Żelasko zastąpi Żelazko

KOWANÓWKO. Potomek doktora Józefa Żelasko, założyciela i właściciela zakładu leczniczego, pałacu i folwarku w Kowanówku, odwiedził na początku stycznia Kowanówko i był powód do wstydu.
To właśnie Józef Żelasko kupił Kowanówko, wybudował w nim wzorowy, jak na swoje czasy, zakład leczniczy, finansowany po części z dochodów uzyskiwanych z folwarku, a jego dzieło kontynuował jego zięć dr Karczewski. Potomkiem rodziny jest mieszkający we Francji Philippe Geisler, który zapragnął odwiedzić rodzinne strony swego przodka i poznać jego dokonania.
Gościowi towarzyszył były dyrektor szpitala przy ulicy Miłowody Jerzy Szuman oraz regionalista Adam Maliński i członek rady sołeckiej Kowanówka, także regionalista, Marek Szczurek.
Pokazali Francuzowi odrestaurowany pałacyk należący dziś do rodziny Jaruszewskich oraz popadający właśnie w ruinę zespół parkowo-szpitalny Miłowody.
Philippe Geisler miał okazję zwiedzić wydobyty niedawno z zapomnienia dawny cmentarz ewangelicki w Kowanówku, z częściowo ocalałym grobowcem rodziny Żelasko.
Zobaczył na koniec ulicę nazwaną imieniem jego przodka, z mylnie zapisanym nazwiskiem Żelazko, zamiast Żelasko. Gość z Francji chce wrócić do Kowanówka wiosną. Krewnych już nie spotka, szpitala nikt nie uratuje, ale można poprawić nazwę ulicy poświęconej doktorowi Żelasko
W tym celu nasza redakcja zwróciła się do burmistrza Obornik, a Tomasz Szrama nadał zmianie nazwy ulicy status priorytetu. Obradująca w miniony czwartek rada miejska Obornik jednogłośnie wypowiedziała się za sprostowaniem pomyłki pisarskiej z 2001 roku, w nazwisku patrona ulicy Józefa Żelasko, co wiąże się ze zmianą na tabliczkach informujących o nazwie ulicy noszącej jego imię.
Tym sposobem ulica Józefa Żelazko, stała się ulicą Józefa Żelaski, bo taka jest prawidłowa odmiana tego nazwiska.

Podobne artykuły