Ukraińscy goście

RYCZYWÓŁ, BILCZE ZŁOTE. Gminę odwiedził wójt ukraińskiego Bilcza Złotego, która przybyła wraz osobami towarzyszącymi, aby opowiedzieć o swej miejscowości i jej mieszkańcach oraz poznać Ryczywół.
Wieś Bilcze Złote znajduje się na Ukrainie, w obwodzie tarnopolskim, w rejonie borszczowskim. Do roku 1945 byłą wsią polską i zamieszkałą w większości przez Polaków. To ostatnie aż tak bardzo się nie zmieniło, bowiem w Bilczu mieszka największa Polonia w tej części Ukrainy.
Pierwszym właścicielem tych terenów był ród Sapiehów. Książe Adam Sapieha, a później do jego syn Leon przyczynili się do zbadania lokalnych, ogromnych jaskiń, odkrytych na płaskiej wysoczyźnie lessowej, wśród nich gipsowej jaskini Werteba.  O tamtejszych odkryciach archeologicznych opowiadał o nich towarzyszący wójt Galinie Ogrodnik profesor Volodymir Ivanyszyn, deputowany do rady Ukrainy, rektor uniwersytetu rolniczego w Kamieńcu Podolskim, regionalista i lokalny przedsiębiorca.
Samo Bilcze Złote ma podobną jak Ryczywół liczbę mieszkańców, a powstało niedawno z połączenia kilku mniejszych miejscowości. Towarzysząca delegacji Oksana Dudzin-Białkowaska, wnuczka Polaków, którzy wyemigrowali niegdyś na kresy, opowiadała wiele o lokalnej Polonii.
Bilcze Złote mają ciekawą ofertę turystyczną i nie tylko. Na terenie wsi znajduje się znaczące w świecie medycznym sanatorium i szpital leczniczy dla osób niepełnosprawnych, a w pięknym parku kwitną tulipanowce. W Bilczu Złotym działa elektrownia wodna, młyn do rozdrabniania kamieni, wytwórnia asfaltu i oparta o nią firma drogowa. Jest hotel, dom kultury, szkoła średnia i straż pożarna z dwoma strażakami zawodowymi i kilkoma ochotnikami.
Wójt Renata Gembiak-Binkiewicz zaprosiła gości na wycieczkę po Ryczywole, pokazała im rynek z jego charakterystycznym wołem, mural i oba ryczywolskie kościoły. Zapewniła, że gmina ma jeszcze wiele innych atrakcji, choć zwiedzanie ich lepiej przełożyć na wiosnę.

Podobne artykuły