Zmiany w systemie gospodarowania odpadami

Zmiany w systemie gospodarowania odpadami

GMINA OBORNIKI. Nowy rok wniósł zmiany w systemie gospodarowania odpadami na terenie gminy Oborniki, dostosowując system do przepisów obowiązujących w kraju.
W indywidualnych gospodarstwach domowych powstał obowiązek gromadzenia i segregacji odpadów biodegradowalnych, czyli odpadów zielonych jak: trawa, liście, rozdrobnione gałęzie i odpadów BIO, którymi są resztki żywności bez mięsa i kości, obierki, przeterminowane owoce i warzywa, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie. Wszystkie powinny trafić do specjalnych brązowych pojemników o pojemności 120 lub 240 l, który trzeba sobie niestety zakupić, a później czyścić i dezynfekować. Pojemniki można nabyć w PGKiM lub indywidualnie. Jedna z poznańskich firm proponuje je w cenie: 120 litrowy za 88 złotych i 240 litrowy za 127 złotych, plus koszt przesyłki lub odbiór własny.
W PGKiM pojemniki z ostatniej dostawy kosztują nieco drożej, ale podobnie jak w popularnych marketach budowalnych, bo 120 l – 123 zł, a 240 litrowy – 159,40. Nie ma kosztów wysyłki, ale trzeba je sobie jakoś zataszczyć samemu do swojej posesji lub za 10 złotych zamówić dostawę do domu. Gospodarstwa domowe wyposażone w kompostowniki w ogóle nie mają obowiązku posiadania brązowych pojemników.
Odbiór odpadów ulegających biodegradacji odbywać się będzie w okresie od 1 kwietnia do 30 listopada nie rzadziej niż raz w tygodniu, natomiast od 1 grudnia do 31 marca nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie. Jeżeli jeden pojemnik nie starcza, można zakupić kolejny lub oddać odpady do znajdującego się w PGKiM przy Lipowej Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych PSZOK w zakupionych uprzednio workach na odpady ulegające biodegradacji.
Podmiot wywożący odpady dostarczy też worki, których nie trzeba oklejać kodami kreskowymi, dwa razy do roku, zgodnie z harmonogramem, bez konieczności zgłaszania, w których można wystawić odpady problemowe, tj. elektrośmieci, gabaryty (meble itp.) oraz opony z aut osobowych.
Jeśli mieszka się w budynku wielorodzinnym („bloku”) też trzeba segregować odpady BIO i wyrzucać je do specjalnego brązowego pojemnika o pojemnościach od 120 l do 1 100 l, które zapewni zarządca nieruchomości. Tam odbiór odpadów ulegających biodegradacji odbywać się będzie podobnie jak w gospodarstwach indywidualnych.
12 razy do roku, zgodnie z harmonogramem, będzie można wystawić odpady problemowe, tj. elektrośmieci, gabaryty (meble itp.) oraz opony z aut osobowych, a dwa razy do roku odpady te zostaną również odebrane z ogródków działkowych i rekreacyjnych. Cztery razy w roku przez ziemię obornicką przejedzie gratowóz odbierający wszelkie odpady problemowe prosto spod domów.
Odbiór odpadów wszelkich będzie realizowany zgodnie z harmonogramem, a ten, choć ze sporym opóźnieniem zapewne dotarł już do wszystkich mieszkańców gminy.

Podobne artykuły