Nowe stawki 
za wywóz śmieci

ROGOŹNO. Od nowego roku mieszkańców gminy Rogoźno będą obowiązywać nowe stawki za wywóz odpadów komunalnych. Będzie to 10,00 zł miesięcznie od mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość, jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny oraz 20,00 zł miesięcznie od mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość, jeżeli odpady komunalne nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny.
Opłata za odpady komunalne nie była nigdy podnoszona od początku funkcjonowania systemu, czyli od lipca 2013 roku. Przez wiele lat udało się utrzymać wysokość opłaty na poziomie dużo niższym w porównaniu do sąsiednich gmin. To jednak już przeszłość i opłaty będą systematycznie rosły.
Ma na nie wypływ opłata środowiskowa za składowanie odpadów na wysypisku przy Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów w Kopaszynie, gdzie trafiają rogozińskie odpady. Tam są po mechanicznej selekcji składowane w wielkim dole, jak za dawnych lat bywało. Teraz jednak urzędnicy wojewody sprawdzając rzędne poziomu wysypiska, podnoszą opłaty środowiskowe wraz ze wzrostem ilości odpadów i podnosić je będą, by na koniec „przysolić” opłatę likwidacyjną, znacznie boleśniejszą od wszystkich dotychczasowych.
Ten problem nie dotyczy jedynie gmin korzystających za spalarni śmieci. Rogoźno ma jeszcze jeden problem, są to osoby zalegające z opłatami za wywóz śmieci, a kwota ich długi sięgnęły już prawie 650 tys. złotych. Wedle wyliczeń burmistrza Romana Szuberskiego, jeżeli zaległości zostaną spłacone, to kwota ta pokryje spodziewany deficyt. Jeżeli nie, rogoźnian czeka kolejna podwyżka.

Podobne artykuły