Szkoła w Ryczywole otrzyma imię Powstańców Wielkopolskich

RYCZYWÓŁ. Część społeczności obecnej ryczywolskiej podstawówki chce, aby po wygaszeniu gimnazjum nadal patronem był szkoły Jan Paweł II. Inna część, związana z wygaszanym właśnie gimnazjum wybrała na patrona szkoły powstańców wielkopolskich. Zarządzający szkołą podstawowa złożyli już w tej sprawie wniosek i jest on obecnie procedowany.
Dyrektorka szkoły oświadczyła: My nie mamy nic przeciwko dziełu Jana Pawła II, jednak od dawna staraliśmy się o patronat powstańców, jeszcze przed zmianą w oświacie. Długo działaliśmy na rzecz powstańców, bo od mają ubiegłego roku i chcemy kontynuacji naszych starań. Pani dyrektor powołała się na podróż Ignacego Paderewskiego i jego postój w Rogoźnie i Obornikach. Potem nawiązała do samych powstańców, których losy były różne. – Chcemy by nasza społeczność o nich zadbała, by niepamięć o ich bohaterstwie nie zniszczyła ich dzieła i poświęcenia. W Okolicy Ryczywołu walczyło ich 350 około. Powstańcem był pierwszy wójt Ryczywołu Stefan Pituła i były kierownik naszej szkoły i wielu, innych. Dbamy o ich pamięć, chcemy ich patronatu a setna rocznica odzyskania niepodległości i 100 rocznica wyzwolenie Ryczywołu to dwie takie jubileusze doskonała na nadanie imienia powstańców naszej szkole.
Te argumenty przemówiły i radni gminy Ryczywół zdecydowaną większością głosów poparli starania społeczności szkolnej o patronat powstańców wielkopolskich.

Podobne artykuły