Jak spadną ceny, odfrunie orlik i pojawią się robotnicy – to będą obwodnice

Jak spadną ceny, odfrunie orlik i pojawią się robotnicy – to będą obwodnice

ROGOŹNO. Gościem Rogoźna była wiceprzewodnicząca sejmiku wielkopolskiego Mirosława Rutkowska-Krupka. Zebranym w Sali RCK rogoźnianom wyjaśniała zawiłości budżetowe, a trzeba wiedzieć, że budżet województwa składa się z wpływów będących odpisem od podatków, w ponad 80% CIT, czyli od dochodów przedsiębiorstw i w ok. 20% z PIT, czyli od dochodów mieszkańców. Reszta środków w budżecie, to środki pozyskiwane z funduszy europejskich i nieco środków przekazywanych Wielkopolsce przez rząd na oświatę ponadpodstawową i dochody ze sprzedaży licencji na obrót alkoholem.
Tym sposobem Wielkopolska dysponuje 1,5 miliardowym budżetem po stronie dochodów oraz 240 tys. złotych zapisanych jako deficyt. Tak potężne środki są niezbędne, by móc pozyskiwać możliwie duże pieniądze unijne.
Mówiąc o dochodach Mirosława Rutkowska-Krupka mówiła też o wydatkach. – Maksimum środków będzie przeznaczonych na inwestycje. Zanim Unia Polsce przytnie dotacje, chcemy wykorzystać je do maksimum.
Największa kwota zostanie przeznaczona na komunikację i transport, potem na ochronę zdrowia, geodezję i na oświatę oraz wychowanie. Inwestycje drogowe pochłoną kwotę 230 mln, w tym jest też obwodnica Obornik w kierunku Wałcza przez most wroniecki oraz w przyszłości obwodnica Rogoźna. Pierwsza z tych obwodnic jest już zaawansowana w planach, choć warto zauważyć, że pierwsze prace miały ruszyć wiosną tego roku. Tymczasem firma Skanska, która wygrała przetarg, jeszcze się nie pojawiła. Uzyskała przedłużenie terminu rozpoczęcia prac na rok przyszły. Ich zakończenie nie zostało jednak przesunięte, wiec droga ma powstać w nieco ponad rok. Przewodnicząca Mirosława Rutkowska-Krupka ma znaczne wątpliwości, czy Skanska w ogóle przystąpi do budowy. Powodem jest ogromny wzrost cen, a cena na jaką marszałek umówił się ze Skanską podskoczyła już o dobre 30%. Wielkopolska przez to nie wykorzystała też w tym roku 60 mln złotych i przeniosła je na rok przyszły.
Drugi problem to brak pracowników. – Na przetargi obejmujące 13 inwestycji, już z 9 się wycofano, bo wykonawcy znacznie podnieśli stawki. Doszło do tego, że wykonawcy nie kończą prac, bo brak im ludzi do roboty. Tylko w tym roku kolejne 460 tys. Polaków wyjechało za granicę. Do tego 500+, które zniechęca wielu do pracy oraz wcześniejsze emerytury. Razem to ogromny brak pracowników. Ukraińcy ich nie zastąpią, bo nie ma wśród nich drogowców i budowlańców, a jak są, to nie znają naszych technologii, więc się nie nadają. Ponadto Unia niedługo otwiera im drzwi, wiec najlepsi i tak odpłyną – wyliczyła wiceprzewodnicząca wielkopolskiego sejmiku.
Co do budowy obwodnicy Rogoźna, zapewniła: Jest ona już wpisana do Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Wielkopolskiego (WPF). To więcej niż obietnica. Starania państwa burmistrza zaczną się wreszcie materializować.
Pani przewodnicząca zgodziła się z tym, że sam wpis do WPF to jeszcze nie droga, bo o ile w jej budowie na razie przeszkodziło jakieś wirtualne gniazdo orlika białego, to zawsze się może znaleźć kolejna przeszkoda i na zapisie się na razie kończy.
Zebranych interesowało ile z pieniędzy drogowych trafi do gminy Rogoźno. Usłyszeli, że rusza program budowy wielkopolskich dróg rowerowych. Pani Mirosława obiecała wpisać na listę zadań budowę chodnika wzdłuż ulic Wojska Polskiego i alei Piłsudskiego. Zgłoszono potrzebę budowy ok. 300 m chodnika wzdłuż ulicy Wągrowieckiej i ronda przy Fabrycznej, bo jest tam problem z bezpiecznym wyjazdem.
Urząd Marszałkowski zajmie się opieką nad zabytkami, a szczególnie dotyczącymi powstania wielopolskiego, więc warto składać tam propozycje.
Na wszelkie wnioski dotyczące rowów i melioracji Mirosława Rutkowska-Krupka odpowiadała: To już nie my, ale Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie. Będą zmiany centralizujące wiele działań i to tam wejdą zadania wielkopolskiej melioracji. Ponadto wojewoda przejmie wszelkie świadczenia rodzinne i socjalne, więc sprawy dotyczące tych dziedzin należy kierować do niego.

Podobne artykuły