Uczcili zamordowanych i zaginionych

Uczcili zamordowanych i zaginionych

ROGOŹNO. W niedzielne przedpołudnie zebrały się na rogozińskim cmentarzu rodziny tych mieszkańców miasta, jak i gminy Rogoźno, którzy zginęli podczas II wojny, a ich ciał nigdy nie odnaleziono.
Staraniem burmistrza Rogoźna, przy wsparciu finansowym wojewody wielkopolskiego i przy ogromnej pomocy wielu rogoźnian, tym właśnie zamordowanym lub zaginionym ofiarom wojny poświęcono kolejne tablice pamiątkowe. Piszemy tu „kolejne”, ponieważ niedzielna uroczystość była już drogim etapem programu upamiętniania zmarłych w czasie wojennej zawieruchy rogoźnian. Na cmentarz przybyło wiele osób. Roman Szuberski odczytał listę pomordowanych w obozie śledczo-karnym w podpoznańskim Żabikowie, w obozach koncentracyjnych znajdujących się w Polsce, Niemczech czy Austrii, a także nazwiska tych, których zamordowano w ostatnim miesiącu wojny. Burmistrz zauważył, że: – Dobrze jest, gdy na taką uroczystość przybywa też młodzież, bo to oni mają szansę być nośnikiem historii, by nie zapomniano o okropnościach wojny.
Czytane przez Romana Szuberskiego nazwiska były swoistym apelem pamięci, a zgromadzeni słuchali ich z powagą i w głębokiej zadumie. Wzdłuż symbolicznej mogiły stały poczty sztandarowe, a na płytach nowych tablic leżały narodowe barwy. To właśnie zdjęcie tych flag były symbolicznym aktem ich odsłonięcia. Całość zwieńczył krótki program słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół w Parkowie, wybrany i zaaranżowany przez Krzysztofa Działo.

Podobne artykuły