Poradnia tylko dla sprawnych

OBORNIKI. Na piętrach budynku przy ulicy Mickiewicza mieści się biblioteka pedagogiczna i powiatowa poradnia psychologiczna dla dzieci i młodzieży. W budynku nie ma windy, co automatycznie odcina wiele osób od korzystania z tych instytucji publicznych. Ustawa nakłada na zarządców obowiązek wybudowania windy, a i rozum podpowiada, że to ważne, bo całe długie lata osoby niepełnosprawne spoglądają na wysokie schody, nie mogąc korzystać z poradni ani z biblioteki.
Na ręce starosty wpłynęła petycja, by taką windę wreszcie wybudować, a nie jest to w obecnych czasach żaden cud techniki. Petycję podpisało 1500 osób, wiec rzecz jest poważna. Gminny architekt Jacek Glapiak już oglądał budynek i twierdzi, że windę da się wybudować, choć w starym budynku nie uniknie się problemów. Starosta Adam Olejnik widzi inny problem i to bynajmniej nie techniczny, ale matematyczno-ekonomiczny. Wyliczył, że – budynek ma trzech właścicieli. Powiat w 43%, gmina w 23 %, a reszta należy do marszałka. Teraz jak się jakoś porozumieć co do kosztów? Nie wiem, czy to za rok, czy za dwa ruszy, trzeba najpierw się porozumieć.
Owe dwa latka na porozumienie zapewne szybko zlecą, chyba że jest się niepełnosprawnym, bo wtedy czas zdecydowanie wolniej się wlecze.

Podobne artykuły