Liceum na cześć Wyspiańskiego

Liceum na cześć Wyspiańskiego

OBORNIKI. Dzień patrona obornickiego Liceum Ogólnokształcącego Stanisława Wyspiańskiego był dniem bardzo szczególnym. Przypadł na 110 rocznicę śmierci wybitnego dramaturga, poety, malarza, grafika, architekta, projektanta mebli, twórcy witraży, jednym słowem prawdziwego człowieka renesansu.
Do święta społeczność szkoły przygotowywała się przez wiele tygodni, a może nawet miesięcy. Finał nastąpił we wtorek 28 listopada w gościnnych murach Obornickiego Ośrodka Kultury.
Przybyli goście specjalni, a wśród nich posłowie Jakub Rutnicki, Marcin Porzucek i w zastępstwie posła Krzysztofa Paszyka niedawny uczeń liceum Kamil Górski. Prócz nich wiceburmistrz Piotr Woszczyk, wicestarosta Andrzej Okpisz, Adam Borowicz – przewodzący stowarzyszeniu „Matura 65”, przewodząca radzie rodziców Magdalena Roszkiewicz i wiele innych wyśmienitych osób, choć dla dyrektor Agnieszki Katarzyny Balcerowiak, najważniejszą była jak zawsze młodzież, co wyraźnie podkreśliła. Scenę uczniowie udekorowali własnoręcznie wykonanymi różami symbolizującymi tworzenie. Pani dyrektor wykorzystując okazję spotkania pięknie podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do remontu sali sportowej w liceum, kłaniając się szczególnie posłowi Rutnickiemu, który przewodząc sejmowej komisji sportu dołożył wszelkich starań, by znalazły się pieniądze na ten tak potrzebny od lat remont. Nie mniej pięknie podziękowała licznym sponsorom, bez których szkole byłoby znacznie trudniej, a po odbiór jednej z symbolicznych tego dnia róż poprosiła na scenę Tomasza Gila.
Po serii podziękowań przyszła pora na krótkie przemowy, w których poseł Rutnicki pogratulował Agnieszce Balcerowiak uporu z jakim czyniła starania o remont sali gimnastycznej, a potem zaproponował posłowi z PiS wspólny w tej sali mecz w siatkówkę, co Marcin Porzucek zaaprobował. Piotr Woszczyk podarował szkole wspaniale wykonany reprint sprawozdań szkolnych od roku 1938. Gratulacji było tego dnia wiele, a wśród wyróżnionych nie mogło zabraknąć fety dla stypendysty prezesa Rady Ministrów Mateusza Wolskiego, ucznia kl. III B, którego średnia ocen za rok ubiegły jest absolutna i wyniosła równe 6.
Święto swego patrona szkoła uczciła licznymi konkursami, bo co jak co, ale utalentowanych uczniów obornickiemu ogólniakowi nie brakuje.
W konkursie plastycznym w kategorii fotografia niedoścignione były Anna Piszczek i Marcelina Gabrych. Najpiękniejsze obrazy namalowały: Wiktoria Grzybowska i oceniony zaraz po niej obraz Wiktorii Paulus. Odbył się turniej szachowy, w którym nie do pobicia była Małgorzata Wrzeszcz, a warto tu dodać, że jej siostra zajęła doskonałe miejsce III, a także Piotr Matelski w klasie chłopców. Szczególnie ciepłym przyjęciem cieszył się konkurs filmowy, którego tematem było ukazanie tego, co zobaczyłby i przekazał dalej Wyspiański, gdyby odwiedził obornickie liceum.
Tu znów chapeau bas przed licealistami i wyrazy pełnego uznania, bo jury oceniające etiudy filmowe musiało się nieźle napocić, by wybrać tę najlepszą.
Wreszcie przyszedł czas na finał, a było nim czytanie wybranych przez Irenę Najdek fragmentów „Wesela”. Na scenie stanęli uczniowie, pani dyrektor oraz goście. Było tak wspaniale, że Wyspiański musiał się gdzieś tam zza chmurki uśmiechnąć.
Dzień patrona obornickiego Liceum Ogólnokształcącego celebrowano dalej przy pączkach, kawie i miłej rozmowie, jeszcze długo po powrocie uczniów do szkoły.

Podobne artykuły